Rolnictwo: Jest możliwość dopłaty do wymiany słupów chmielowych

Rolnictwo: Jest możliwość dopłaty do wymiany słupów chmielowych

Do 31 marca plantatorzy chmielu, którzy planują wymianę słupów chmielowych impregnowanych kreozotem na konstrukcje mniej uciążliwe dla środowiska, mogą ubiegać się o dofinansowanie. 

Trwa drugi nabór wniosków realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Wsparcie udzielane na wymianę słupów nośnych impregnowanych kreozotem na takie, które będą mniej uciążliwe dla zdrowia i środowiska.

Wsparcie to może być udzielone osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, która ma status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa.

Powinna ona zajmować się produkcją chmielu na terytorium Polski i mieć nadany numer identyfikacyjny. Ponadto osoby fizyczne muszą być pełnoletnie.

Dofinansowanie przeznaczone jest na wymianę słupów na plantacjach chmielu na konstrukcje pozbawione kreozotu. Wsparcie obejmuje demontaż starych słupów, zakup, transport i montaż nowych.

Maksymalna powierzchnia upraw, która może być objęta pomocą, to 5 ha.

W tym naborze rozszerzono katalog materiałów, z których można wykonać nową plantację. Słupy zabezpieczone kreozotem mogą być wymienione na konstrukcje: drewniane, drewniane na betonowych szczudłach, betonowe, stalowe lub kompozytowe.

Istotną zmianą jest też wydłużenie czasu przeznaczonego na przeprowadzenie inwestycji.

Nie może ona rozpocząć się przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy, a na jej realizację beneficjenci będą mieć 24 miesiące od zawarcia umowy o objęcie przedsięwzięcia wsparciem.

Poziom udzielonego dofinansowania w odniesieniu do 1 ha uprawy chmielu, na której wymieniane będą słupy, standardowo nie może przekroczyć 120 tys. zł bądź 140 tys. zł – w przypadku rolników urodzonych po 31 grudnia 1982 r.

Nabór trwa od 15 lutego do 31 marca 2023 r. Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

Dotychczas Agencja zarejestrowała 27 wniosków na ponad 10 mln zł.

Więcej o wsparciu – otwórz

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email