Rolnictwo: Trwa nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa

Rolnictwo: Trwa nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa

Do 24 lutego można ubiegać się o wsparcie na „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW 2014-2020.

Wsparcie skierowana do rolników, którzy chcą ochronić gospodarstwa przed ASF, do spółek wodnych planujących inwestycje w urządzenia zabezpieczające gospodarstwa przed suszą czy powodzią.

Nabór od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. prowadzą oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, a także nadawać przesyłką rejestrowaną w placówce pocztowej bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.

Z dofinansowania mogą skorzystać rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Pomoc w wysokości do 100 tys. zł w formie refundacji do 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji mogą otrzymać np. na wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji i wykonanie ogrodzenia chlewni. 

O pomoc mogą ubiegać się także spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.

Ta grupa beneficjentów może otrzymać maksymalnie 1 mln zł, m.in. na wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczeniu gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np.  remont rowu melioracyjnego, budowę progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku limit dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Trwający nabór jest 9. realizowanym w ramach tego działania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dotychczas ARiMR podpisała 5,4 tys. umów o przyznanie takiego wsparcia. Beneficjenci, którzy zrealizowali i rozliczyli tego typu inwestycje otrzymali na razie 254,5 mln zł.

Więcej informacji – otwórz

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email