Rolnictwo: Trwa nabór wniosków na Tworzenie grup producentów i organizacji producentów

Rolnictwo: Trwa nabór wniosków na Tworzenie grup producentów i organizacji producentów

Od 17 listopada do 30 grudnia 2022 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Pomoc finansowa na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” skierowana do nowych grup producentów rolnych, czyli tych uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Grupy te muszą składać się z osób fizycznych, prowadzących działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa. O dofinansowanie mogą starać się organizacje producentów, które uzyskały status uznania na podstawie przepisów ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

O dofinansowanie nie mogą się skutecznie ubiegać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.

Wsparcie jest realizowane w formie rocznych płatności przez pięć pierwszych lat, następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów.

Wysokość dofinansowania wynosi: w pierwszym roku – 10 proc. przychodów netto, w drugim roku – 9 proc., w trzecim roku – 8 proc. w czwartym roku – 7 proc., w piątym roku – 6 proc. Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku pięcioletniego okresu.

O pomoc można się ubiegać od 17 listopada do 30 grudnia 2022 r. Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można składać elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP , nadać w placówce Poczty Polskiej.

Dotychczas w ramach PROW 2014-2020 Agencja zawarła umowy o przyznaniu pomocy z 578 nowymi grupami producentów na kwotę ponad 821 mln zł. Do ponad 500 takich grup trafiło 454 mln zł. Do tego dochodzą wypłacone zobowiązania wobec grup, które otrzymały wsparcie z PROW 2007 – 2013 – razem daje to kwotę ok. 726 mln zł.  

Zawarte umowy są w trakcie realizacji i kolejne roczne transze płatności sukcesywnie trafiają na konta beneficjentów, którzy dostrzegają zalety wspólnego działania.

Razem można obniżyć koszty produkcji (np. dzięki wykorzystaniu wspólnych maszyn), skuteczniej negocjować z sieciami handlowymi (m.in. przez stosowanie upustów dla odbiorców większych partii towaru), łatwiej jest inwestować w infrastrukturę niezbędną do prowadzenia produkcji.

więcej informacji – otwórz

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email