Ropczyce: Będzie ścieżka edukacyjna - „Wąwóz Powstańców Styczniowych”

Ropczyce: Będzie ścieżka edukacyjna - „Wąwóz Powstańców Styczniowych”

Nowa ścieżka edukacyjna ,, Wąwóz Powstańców Styczniowych” powstanie powyżej LOK – u na ulicy Piłsudzkiego.

W Ropczycach nie ma parku miejskiego, ani żadnej ścieżki przyrodniczej. Znajdujący się w centrum miasta rezerwat „Szwajcaria Ropczycka” uległ tak istotnym przekształceniom, że obecnie nie spełnia walorów edukacji przyrodniczej.

Tą role mógłby spełniać Wąwóz „Powstańców Styczniowych” (powyżej LOK, ul. Piłsudskiego), obecnie całkowicie zaniedbany.

Zachowana tradycja mówi, że w tym miejscu gromadzili się ochotnicy „Powstania Styczniowego” przed wyruszeniem „za kordon”, czyli przedarciem się przez granice zaborów, która wtedy znajdowała się na Wiśle. Przypomina o tym Krzyż-Pomnik znajdujący się na skraju tego wąwozu.

Grupa Inicjatywna “Fascynaci Historii”, działająca pod patronatem Fundacji Rozwoju “SOLID” uzyskała dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, w ramach projektu “Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” na wykonanie bezpiecznego zejścia do tego wąwozu oraz wyznaczenie ścieżki przyrodniczej.

Dzięki temu lokalna społeczność uzyska miejsce edukacji przyrodniczej, możliwość rekreacji w warunkach niezniszczonej przyrody. Wykona się dwie tablice informacyjne, umieszczone w pobliżu Pomnika Powstańców Styczniowych oraz przy wyjściu z wąwozu.

Zaplanuje się cztery tabliczki stanowiskowe, opisujące najciekawsze obiekty przyrodnicze. Bezpośrednie sąsiedztwo Szkoły Podstawowej stworzy także możliwość lekcji przyrodniczych w tym miejscu.

Rozpoczęto już prace mające na celu uporządkowanie tego miejsca. Usunięto zakrzaczenia, mnóstwo suchych gałęzi i różnego rodzaju śmieci.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.