Rzeszów: Najwyższa pora na domy seniora

Rzeszów: Najwyższa pora na domy seniora

Ewa Leniart chce utworzyć w Rzeszowie sieć placówek aktywizujących osoby 60+

– Obowiązkiem miasta jest troska o jakość życia osób starszych. Musimy stworzyć im godne warunki do integracji i rekreacji oraz umożliwić aktywne spędzanie czasu. W Rzeszowie musi powstać sieć dziennych domów seniora. To będzie jeden z moich priorytetów jako prezydenta Rzeszowa – zapowiedziała dr Ewa Leniart podczas briefingu prasowego przed siedzibą Dziennego Ośrodka Opieki przy ul. Granicznej na rzeszowskim osiedlu Drabinianka.

Dofinansowane z miejskiego budżetu ośrodki dziennego pobytu dla seniorów docelowo powstaną na każdym osiedlu w Rzeszowie. W fazie pilotażowej, przewidzianej na lata 2021-2023 program obejmie osiedla z dużą liczbą zaawansowanych wiekowo mieszkańców, m.in. osiedla 1000-lecia, Pułaskiego, Grota-Roweckiego, Dąbrowskiego czy Piastów. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią niemal 20% populacji Rzeszowa i zgodnie z prognozami demograficznymi w kolejnych latach ta liczba będzie się zwiększać.

– Sama na co dzień opiekuję się mamą w podeszłym wieku i doskonale wiem, jak ważna jest dla niej – i dla wszystkich seniorów – każda okazja do aktywności. Osoby starsze szczególnie potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem i możliwości zaangażowania na rzecz swojej społeczności. Miejskie domy seniora będą dawać taką możliwość, pozwolą choć na kilka godzin zapomnieć o troskach i zaczerpnąć energii do życia – podkreśliła Ewa Leniart.

Obecny na spotkaniu z mediami Andrzej Rudek, prezes Fundacji Rudek dla Życia prowadzącej Rzeszowski Ośrodek Opieki Dziennej na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie podziękował Ewie Leniart za podjętą inicjatywę i potwierdził znaczenie tego rodzaju przedsięwzięć dla poprawy jakości życia osób starszych.

– Takie placówki jak nasza zapewniają seniorom całodzienną opiekę wykwalifikowanych opiekunów, którzy nie tylko pomagają im w podtrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i sprawności ruchowej, ale także prowadzą zajęcia edukacyjne, artystyczne, a nawet językowe. Wszystko po to, by zachęcić osoby starsze do aktywności i dodać im wiary w to, że jesień życia może być złotą jesienią. Cieszę się, że wkrótce w Rzeszowie może być więcej podobnych obiektów – podkreślił Andrzej Rudek.

Kandydatka komitetu Wspólny Dom Rzeszów przypomniała, że od 2015 roku w Polsce realizowany jest rządowy program Senior+. Z jego finansowania skorzystało na Podkarpaciu już ponad 50 ośrodków dziennego pobytu dla seniorów oferujących łącznie blisko 1300 miejsc. Podkreśliła, że z programu Senior+ można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 400 tys. złotych na utworzenie i wyposażenie domów seniora. Niestety dotąd władze Rzeszowa nie wykorzystały tej możliwości pozyskania funduszy na wsparcie dla osób starszych.

W trakcie briefingu Ewa Leniart zapowiedziała wzmocnienie kompetencji Rzeszowskiej Rady Seniorów i większe zaangażowanie jej przedstawicieli w prace nad kompleksowym programem polityki senioralnej dla Rzeszowa. W najbliższym czasie Ewa Leniart spotka się z przedstawicielami Rady, by poznać ich opinię na temat proponowanych rozwiązań.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.