Rzeszów: Nowe firmy w Aeropolis. RARR zapowiada otwarcie nowego obiektu

Rzeszów: Nowe firmy w Aeropolis. RARR zapowiada otwarcie nowego obiektu

Producent kruszarek, które w kilkanaście sekund zmieniają butelki w piasek, programiści automatyzujący motoryzacyjne fabryki na Podkarpaciu, twórcy części do bankomatów czy drukarek 3D są wśród dziesięciu nowych firm w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. – W czterech obiektach Inkubatora Technologicznego działa obecnie 55 firm, które zatrudniają 384 osób. Ta liczba niedługo się powiększy, ponieważ do końca roku ma zostać oddany piąty już budynek w kompleksie Inkubatora obok lotniska w Jasionce – Podkarpacki Park Biznesowy – zapowiedział Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A. podczas spotkania „Śniadanie w Aeropolis”.

– Nasze kruszarki są już w drodze na mundial w Katarze – oznajmił we wtorek podczas spotkania „Śniadanie w Aeropolis” Paweł Ciesielski, prezes spółki Maas Loop, która w ramach programu Platformy Startowe Start In Podkarpackie stworzyła projekt pojemnika zmieniającego szklane butelki w piasek nadający się do recyclingu. Młoda firma w ubiegłym roku wygrała festiwal startupów Carpathian Startup Fest, a niedawno otworzyła prototypownię i biuro w Podkarpackim Parku Naukowo–Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Tutaj pracuje nad rozwojem urządzenia, na które płyną zamówienia z różnych zakątków Polski i świata.

Maas Loop jest jedną z dziesięciu nowych firm, jakie w tym roku rozpoczęły działalność w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Wśród debiutujących w Aeropolis najemców jest także spółka York Industries, oferująca koła pasowe do pasów zębatych, stosowanych w małej automatyce, np. w bankomatach, drukarkach 3D. – Do końca roku chcemy uruchomić produkcję w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce. Mamy już halę, teraz musimy ją uzbroić w maszyny – zdradził Kamil Nowak z York Industries. – Nasze produkty powstają głównie z aluminium. Ceny tego metalu w końcu się ustabilizowały, a nasze rozwiązania są niestandardowe, a to powinno pomóc w pozyskiwaniu klientów.

– My stworzyliśmy bazę 2 tys. potencjalnych klientów – przyznaje Janusz Wyderka, prezes Metal Top. Startup powstała w 2000 roku i dzięki grantowi tworzy portal, poprzez który będą mogły komunikować się ze sobą firmy funkcjonujące w przemyśle metalowym, obróbkowym, tworzyw sztucznych. Na portalu będzie można tworzyć swoje cyfrowe parki maszyn, znajdować klientów i usługodawców.

Od września biuro w Aeropolis wynajmuje także firma Aiut. Założona w 1991 roku w Gliwicach spółka otworzyła oddział dla lokalnych klientów, wśród których jest mielecki Kirchhoff. – Zajmujemy się głównie automatyką przemysłową, systemami zarządzania i robotyzacją. Oddział w Rzeszowie jest oddziałem mechanicznym. Projektujemy rzeczy ze stali i współpracujemy z programistami w Gliwicach – mówią Michał Capłap i Monika Sarzyńska–Jarosz, inżynierowie mechanicy, absolwenci Politechniki Rzeszowskiej, zatrudnieni w nowym oddziale Aiut. – Inkubator Technologiczny w Jasionce to świetne miejsce dla takiej firmy jak nasza. Znaleźliśmy tu firmę, z którą teraz kooperujemy. W środowisku małych firm łatwiej nawiązywać współpracę niż z dużymi korporacjami i to jest zaleta działalności w Inkubatorze. Zadowoleni jesteśmy też z lokalizacji. Często jeździmy do klientów, a stąd łatwo wyjechać na drogę ekspresową i autostradę. Do tego koszty wynajmu biura są relatywnie niskie.  

Do dyspozycji młodych firm są eksperci od biznesplanowania, własności intelektualnej i wzornictwa przemysłowego. Dostępne są usługi prawne i księgowe.

– Zalety Parku docenia wiele firm. W czterech obiektach Inkubatora Technologicznego działa obecnie 55 firm, które zatrudniają 384 osób. Ta liczba niedługo się powiększy, ponieważ do końca roku ma zostać oddany piąty już budynek w kompleksie Inkubatora obok lotniska w Jasionce – Podkarpacki Park Biznesowy, nowoczesny czterokondygnacyjny biurowiec z częścią usługową dla pracowników Aeropolis, w której znajdzie sklep i restauracja, staramy się także o paczkomat i bankomat – zapowiedział gościom „Śniadania w Aeropolis” Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.  „Śniadania” w Parku mają już dość długą tradycję i tylko na krótko przerwała je pandemia. Spotkania są okazją do nawiązywania kontaktów i współpracy między młodymi przedsiębiorstwami, jakie rozwijają działalność w przemysłowym zagłębiu pod Rzeszowem. Zawsze pojawiają się na nim przedstawiciele RARR z pulą projektów dedykowanych biznesowi, a także przedstawiciele świata nauki, czy rządowych instytucji zarządzających funduszami na badania i rozwój. Tak było i tym razem. Szczególny nacisk położono na rozmowy o współpracy firm z uczelniami.   

Bartosz Jadam, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Transferu Technologii na Uniwersytecie oraz Maciej Szalacha, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej zachęcali do kontaktu z kierowanymi przez nich jednostkami. – Jesteśmy gotowi do robienia wspólnych projektów badawczych, usług laboratoryjnych i to nie tylko dla dużych przedsiębiorstw. Może z nami skontaktować się każdy przedsiębiorca, powiedzieć, nad jakim rozwiązaniem chciałby popracować, czego potrzebuje, a my postaramy się dla niego znaleźć odpowiedni zespół naukowców. Potrafimy działać szybko. Zdarzyło się, że w 48 godzin zrealizowaliśmy badanie, którego przedsiębiorca potrzebował – opisywał Bartosz Jadam.

O tym, że nad współpracą przemysłu z nauką trzeba w Polsce wciąż intensywnie pracować, świadczą liczby. – Tylko 39 proc. przedsiębiorców podejmuje próbę komercjalizacji wyników badań naukowych, a tylko 10 proc. tych prób kończy się sukcesem. Dlatego pracujemy nad stworzeniem kompleksowej oferty badań naukowych i powstających rozwiązaniach technologicznych na uczelniach w całej Polsce, aby jak najwięcej przedsiębiorstw miało dostęp do tych informacji – mówiła w Jasionce dr inż. Aleksandra Radomska–Zalas z Wydziału Technicznego Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. To uczelnia, która we współpracy z Polskim Klastrem Internetu Rzeczy i Sztucznej Inteligencji właśnie realizuje projekt Generator Innowacji dla Przemysłu 4.0. Szerokie możliwości współpracy daje też Polski Klaster IoT i AI – Sinotaic, mający swoje biuro w RARR, o czy mówiła Agnieszka Łachut, zachęcając spółki technologiczne do włączenia się w jego działalność.

Nie tylko na wymianę informacji o dokonaniach naukowców, które można komercjalizować, ale na otwarty dostęp do wiedzy naukowej stawia dziś Unia Europejska. Stąd coraz więcej uczelni udostępnia wyniki swoich badań, by uniknąć powtarzania tych samych analiz i umożliwiać szybszy rozwój nowych technologii. Otwarte zasoby stają się warunkiem otrzymania unijnego grantu, o czym mówiła Natalia Galica z Narodowego Centrum Nauki, zachęcając małe i średnie przedsiębiorstwa do korzystania z tych zasobów.

– Jeśli nie chcemy pozostać jedynie hubem, który montuje dla innych krajów, musimy przejść na wyższy poziom technologiczny. Zacieśniać współpracę nauki z przedsiębiorcami, więcej wysiłku wkładać w rozwój innowacyjności – mówił prezes Mariusz Bednarz na spotkaniu w Aeropolis, zapraszając jednocześnie na organizowane przez RARR wydarzenie, na którym innowacyjnych pomysłów na pewno nie zabraknie – drugą edycję Carpathian Startup Fest 2022. Już 13 i 14 października na Uniwersytet Rzeszowski zjeżdża z całej Polski, a także z Rumunii i Ukrainy, pełen pomysłów startupowy świat.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email