Rzeszów: Nowy pawilon Szpitala Wojewódzkiego już przyjmuje pacjentów

Rzeszów: Nowy pawilon Szpitala Wojewódzkiego już przyjmuje pacjentów

Prawie 7 tysięcy metrów kwadratowych ma nowa siedziba stacji dializ i oddział nefrologii, ale też Klinika Hematologii i przyszły oddział przeszczepowy wraz z laboratorium i bankiem komórek macierzystych. To wielka zmiana przede wszystkim dla pacjentów. I największa taka szpitalna inwestycja na Podkarpaciu.

Plany budowy nowego pawilonu szpitala gotowe od kilku lat były odkładane, bo brakowało funduszy na inwestycję. Dopiero unijne dofinansowanie i wsparcie samorządu województwa sprawiły że w miejscu starego budynku oddziału rehabilitacji powstał nowoczesny, kilkukondygnacyjny pawilon.

Do nowego pawilonu zostały przeniesione Klinika Hematologii i Klinika Nefrologii ze Stacją Dializ. Stacja dializ to w tej chwili w sumie 26 miejsc dializacyjnych dwie sale po 10 łóżek i dwie mniejsze. Do dyspozycji pacjentów są przestronne pokoje oczekiwań i wypoczynkowe, nowoczesny sprzęt  i aparatura medyczna. Sale dla chorych są 1 – 2 osobowe, które posiadają własny węzeł sanitarny.

Cały koszt budowy i wyposażenia obiektu wyniósł ponad  55 mln zł. Zrealizowana inwestycja umożliwi uruchomienie Ośrodka Przeszczepiania Komórek Hematopoetycznych. Po zdobyciu niezbędnych akredytacji Klinika będzie ubiegać się o to, żeby móc przeszczepiać zarówno poddawane zamrożeniu komórki własne pacjenta, jak i pobierane na bieżąco od dawców allogenicznych, a także od dawców alternatywnych.

W dalszej perspektywie czasowej rozważana jest możliwości rozpoczęcia współpracy z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy celem wykonywania przeszczepień komórek krwiotwórczych u chorych obywateli pobliskiej Ukrainy, na której obszarze nie ma ośrodka przeszczepowego- ta działalność mogłaby stanowić dodatkowe źródło finansowania.

Działalności przeszczepowej w tak szerokim zakresie dotąd na Podkarpaciu nie było, a jej uruchomienie jest niezmiernie ważne, gdyż chorzy z Podkarpacia nie będą musieli już być kierowani do odległych ośrodków transplantacyjnych, lecz będą na każdy etapie leczenia obsługiwani na miejscu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email