Rzeszów: Podkarpacki ZUS wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osobom w regionie

Rzeszów: Podkarpacki ZUS wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osobom w regionie

ZUS na Podkarpaciu wypłacił czternastą emeryturę ponad 409 tys. osób. Łączna kwota przeznaczona na to świadczenie wyniosła ponad 500 mln zł

W całym kraju czternastą emeryturę otrzymało w tym roku łącznie około 7,2 mln osób, a wydatkowana na ten cel kwota wyniosła ponad 8,7 mld zł.

Na Podkarpaciu czternastą emeryturę otrzymało w sumie 409 686 osób, a łączna wypłacona kwota to ponad 508,5 mln zł.

“Czternastki były wypłacane wraz z bieżącą emeryturą, rentą lub innym świadczeniem długoterminowym. Osoby uprawnione otrzymywały to dodatkowe świadczenie z urzędu, co oznacza, że nie trzeba było składać żadnego wniosku, aby je otrzymać” – rzecznik prasowy ZUS województwa podkarpackiego Wojciech Dyląg.

W dwóch oddziałach ZUS, które są w województwie, wyglądało to odpowiednio – w oddziale ZUS w Rzeszowie czternastkę wypłacono 286 584 osobom na kwotę ponad 355,5 mln zł. W oddziale ZUS w Jaśle dodatkowe świadczenie otrzymały 123 102 osoby na kwotę ponad 153 mln zł.

Pełną kwotę czternastki, czyli 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto.

“Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Świadczenie nie było przyznawane, jeśli kwota czternastej emerytury wyniosłaby mniej niż 50 zł. To oznacza, że czternastki nie otrzymały osoby, których emerytura czy renta jest wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto”  – rzecznik prasowy ZUS województwa podkarpackiego Wojciech Dyląg.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email