Rzeszów: Policjanci zatrzymali czterech byłych szefów sieci sklepów. Są podejrzani o wielomilionowe wyłudzenia

Rzeszów: Policjanci zatrzymali czterech byłych szefów sieci sklepów. Są podejrzani o wielomilionowe wyłudzenia

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali dziś czterech mężczyzn, byłych członków zarządu rzeszowskich spółek. Jest to efekt śledztwa, prowadzonego od ponad 6 lat. Zatrzymani są podejrzani mi.in. o wyłudzenia sięgające 4,8 mln złotych i oszustwa podatkowe.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie sprawą tą zajmowali się od 2014 r. Wtedy to pojawiły się pierwsze informacje o działaniu przedstawicieli spółki na szkodę swoich kontrahentów. Sprawa okazała się wielowątkowa.   Aby zgromadzić materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie zarzutów  konkretnym osobom, trzeba było ogromnego zaangażowania, gromadzenia dokumentów, przesłuchiwania świadków oraz dokonywania żmudnych analiz.

Funkcjonariusze w tym zakresie współpracowali z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie (właśnie ona nadzoruje śledztwo). Zgromadzony materiał dowodowy, mieści się w 160 tomach akt. 21 lipca 2020 rano, policjanci z rzeszowskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem.

Są to mężczyźni w wieku od 48 do 63 lat. Trzech z nich mieszka w powiecie rzeszowskim, czwarty to mieszkaniec województwa mazowieckiego. Zatrzymani są byłymi członkami zarządu rzeszowskich spółek sieci sklepów „Jedynka”.  

W ich miejscu zamieszkania dokonano przeszukań, zabezpieczono również mienie na poczet przyszłych kar.   Zatrzymani są podejrzewani o oszustwa, na szkodę co najmniej kilkudziesięciu podmiotów. Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów. Zamawiali towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Straty sięgają kwoty około 4,8 miliona złotych.

Zatrzymani usłyszą również zarzuty oszustw podatkowych, co przyczyniło się do uszczuplenia Skarbu Państwa na kwotę ponad 1,6 miliona złotych a także niezłożenia wniosku o upadłość spółki.   Prokurator, po zakończeniu czynności zadecyduje o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email