Rzeszów: Prąd z Chmielnickiej elektrowni atomowej popłynie do Rzeszowa

Rzeszów: Prąd z Chmielnickiej elektrowni atomowej popłynie do Rzeszowa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że polecił przyspieszenie remontu linii energetycznej pomiędzy Chmielnicką Elektrownią Atomową a Rzeszowem. Remont miałby się zakończyć 8 grudnia.

— Poleciłem przyspieszyć odbudowę linii przesyłowej z elektrowni Chmielnicki do Rzeszowa. To “miasto-ratownik”. Przypominam, że ten specjalny tytuł został przyznany miastu Rzeszów za nieocenioną pomoc dla Ukrainy. Musimy zakończyć odbudowę do 8 grudnia i zapewnić Polsce niezbędną elektryczność — powiedział w swoim wystąpieniu ukraiński prezydent.

Zaporoska Elektrownia Atomowa przestała działać

Zełenski dodał, że wsparcie energetyczne będzie możliwe, gdy Ukraina odzyska kontrolę nad Zaporoską Elektrownią Atomową. A ta, jak poinformował w niedzielę 11 września ukraiński koncern Enerhoatom przestała pracować.

Linia elektroenergetyczna 750 kV Widełka – Chmielnicka to jedyna w Polsce linia elektroenergetyczna napowietrzna o napięciu 750 kV. Linia łączy stację elektroenergetyczną „Rzeszów” w miejscowości Widełka (niedaleko Kolbuszowej) z elektrownią jądrową Chmielnicka na Ukrainie. Linia była eksploatowana od 1985 r. do 1993 r. Po jej zamknięciu wielokrotnie zgłaszano pomysły przywrócenia jej do pracy. Ostatecznie, jak podaje Anna Moskwa, połączenie może być uruchomione jeszcze w tym roku. r.

Elektrownia jądrowa Chmielnicki zlokalizowana jest w miejscowości Niecieszyn, w obwodzie chmielnickim, w pobliżu rzeki Horyń. W elektrowni pracują dwie jednostki wyposażone w rosyjskie reaktory typu WWER-1000. W 2020 roku elektrownia wyprodukowała 11,03 TWh energii elektrycznej. Wolumen energii wyprodukowanej przez Chmielnicką elektrownię jądrową stanowi około 6 proc. zużycia energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. – dane Agencji Rynku Energii (ARE).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *