Rzeszów: Przystanki "na żądanie" w komunikacji miejskiej

Rzeszów: Przystanki "na żądanie" w komunikacji miejskiej

Od wtorku wprowadzono nowe zasady w komunikacji miejskiej w Rzeszowie i sąsiednich gminach. Zarząd Transportu Miejskiego nadał im status „na żądanie”.

1 marca taką kategorię wprowadzi 230 przystanków w Rzeszowie i 216 znajdujących się w podmiejskich gminach. Od tego dnia zatrzymanie autobusu i otwarcie drzwi będzie odbywało się po zasygnalizowaniu przez pasażera takiej, nagłej potrzeby. Osoba, która zechce skorzystać z komunikacji miejskiej będzie musiała stanąć na przystanku w bezpiecznym i widocznym dla kierowcy miejscu oraz podnieść rękę. Ta zasada jednak nie będzie obowiązywać pasażera niepełnosprawnego ruchowo, niewidomego lub niedowidzącego. Powinni oni zaczekać na autobus na przystanku w bezpiecznym i widocznym miejscu, a kierowca widząc taką osobę, będzie zmuszony się zatrzymać.

Jeżeli natomiast pasażer będzie chciał wysiąść na przystanku „na żądanie”, powinien najlepiej zaraz po odjeździe z poprzedniego przystanku podejść w pobliże drzwi autobusu i wcisnąć przycisk indywidualnego otwierania drzwi lub „stop” – mówi Grzegorz Dyś, kierownik Działu Organizacji Przewozów w ZTM Rzeszów.

Wszystkie przystanki „na żądanie” zostały już zaznaczone. Wywieszono na nich specjalne tabliczki. Informacja o nich będzie wyświetlana również na monitorach informacji pasażerskiej, podczas zapowiedzi głosowej w autobusach i na rozkładach jazdy zamieszczonych na oficjalnej stronie internetowej ZTM.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email