Rzeszów: Wystawa o pałacu w Zarzeczu w Urzędzie Marszałkowskim [fotogaleria]

Rzeszów: Wystawa o pałacu w Zarzeczu w Urzędzie Marszałkowskim [fotogaleria]

Od piątku, 2 września, przez kolejne 2 tygodnie, w holu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie można oglądać wystawę planszową poświęconą Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu. Ekspozycja, przygotowana przez zespół Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich – macierzystej placówki dla zarzeckiego Muzeum, w przystępny sposób przybliża historię pałacu oraz ukazuje jego największe atrakcje.

Siedziba Muzeum Dzieduszyckich znajduje się w dawnej rezydencji arystokratycznych rodów Morskich i Dzieduszyckich, na malowniczym wzgórzu, porośniętym kilkusetletnimi drzewami. Pałac w stylu klasycystycznym z efektowną rotundą w narożu został wzniesiony w latach 1807-1818 według projektów Christiana Piotra Aignera – jednego z najwybitniejszych architektów tamtej epoki. Rezydencja słynęła ze swoich eleganckich wnętrz, osobiście zaprojektowanych przez jej pierwszą właścicielkę – hrabinę Magdalenę z Dzieduszyckich Morską. Po dwóch wiekach, meble, obrazy i wiele innych oryginalnych elementów wyposażenia w dalszym ciągu można oglądać w mieszczącym się w pałacu Muzeum Dzieduszyckich. W ostatnich latach większość eksponatów przeszła kompleksową renowację, dzięki której luksusowe wnętrza wyglądają, jakby dopiero co opuścili je ich mieszkańcy.

Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu znajduje się jedynie 40 km na wschód od Rzeszowa, 9 km od Przeworska i 12 km od Jarosławia. Pałac można zwiedzać za darmo – od środy do niedzieli (od maja do września) lub od wtorku do soboty (od października do kwietnia). Dodatkową atrakcją jest otaczający rezydencję park i ogród oraz położony niedaleko XIX-wieczny, neoromański kościół z kryptą rodową Dzieduszyckich. W budynku głównym Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich można zakupić ciekawe publikacje przybliżające wiedzę o pałacu: przewodnik po nowej ekspozycji muzealnej oraz książkę o niezwykłej damie –Magdalenie Morskiej, pierwszej właścicielce rezydencji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *