Sanok: Historyczna inscenizacja na dziedzińcu Zamku

Sanok: Historyczna inscenizacja na dziedzińcu Zamku

Na dziedzińcu zamku sanockiego o godzinie 19.00 w sobotę, 22 sierpnia 2020 rok zostanie przedstawione odbicie infamisa Mikołaja Białoskórskiego w Roku Pańskim 1629.

Inscenizacja oparta na prawdziwych wydarzeniach została przygotowana przez Muzeum Historyczne w Sanoku, a udział w niej wezmą odtwórcy żywej historii z całej Polski.

Inscenizacja historyczna rozpoczyna się w Roku Pańskim 1629 roku. Na tronie Rzeczypospolitej zasiada Zygmunt III z rodu Wazów, a na sanockim zamku rezyduje jego namiestnik, Franciszek Mniszech, brat carycy Maryny, żony Dymitra Samozwańca. W lochu wieży siedzi zaś Mikołaj Białoskórski, szlachcic, a zarazem łotr. Skazany na ścięcie, tymczasem pod murami zamku pojawiają się jego kompanioni, żądając wydania.

Od godziny 18.00 będzie można zobaczyć prezentacje strojów i uzbrojenia załogi zamku sanockiego, posłuchać gawęd o największych awanturnikach i rębajłach ziemi sanockiej w XVII wieku oraz zapoznać się z oporządzeniem zbója karpackiego Tołhaja.

Inscenizacja ataku żołnierzy Zborowskiego na zamek królewski w Sanoku i odbicie uwięzionego tam Mikołaja Białoskórskiego rozpocznie się o godz. 19.00

Po zakończeniu inscenizacji, około godziny 20.00 na chętnych czekać będą warsztaty łucznicze. Pod okiem towarzysza pancernego widzowie mogą spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku historycznego do celu. Będzie można przekonać się jak działa broń czarno prochowa (muszkietów) wraz z musztrą dla ochotników zgłaszających się do wojska. Kolejną atrakcją widowiska będzie prezentacja obsługi armaty polowej, prezentacja namiotu wojskowego i podstawowego sprzętu obozowego z XVII w. Będzie można przekonać się czym różniły się stroje i uzbrojenie piechoty polskiej i cudzoziemskiej.

Dla najmłodszych przewidziano także zabawy szermiercze z doświadczonymi wiarusami.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email