Senior: Kto z emerytów może liczyć na niższe podatki w ramach Polskiego Ładu?

Senior: Kto z emerytów może liczyć na niższe podatki w ramach Polskiego Ładu?

Na Polskim Ładzie skorzysta 8 mln emerytów; niższe podatki zapłacą emeryci, których świadczenie wynosi do 5 tys. zł miesięcznie – wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Jana Sarnowskiego na środowej konferencji prasowej.

“Ważnym celem realizowanych od stycznia zmian jest dostosowanie wysokości podatków do zdolności płatniczej i sytuacji rodzinnej podatników. To także dobra zmiana dla emerytów. Na podwyżce kwoty wolnej od podatku skorzysta 90 proc. emerytów. To 8 mln osób, które zapłacą niższe podatki. Zaś 2/3 z nich nie zapłaci podatku w ogóle. ich jedynym obciążeniem będzie składka zdrowotna” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

Jak dodał Sarnowski, emeryci uzyskujący świadczenia na poziomie ok. 2,5 tys. zł, a taka emerytura jest najczęstsza w systemie, nie zapłacą podatku w ogóle a ich roczne zyski wyniosą 2 250 zł. Przy czym na te dodatkowe pieniądze nie trzeba będzie czekać do końca roku, bo po prostu będą oni otrzymywać wyższe świadczenie.

Ci, którzy uzyskują wyższą emeryturę, zapłacą podatek jedynie od nadwyżki ponad tę kwotę. Emeryci, którzy pobierają świadczenie do 5 tys. zł, zapłacą niższe podatki – stwierdził Jan Sarnowski.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.