Sesja popularnonaukowa pt. „W imię dobra społeczności powiatu dębickiego”

W poniedziałek 7 października  2024 r. o godz. 9.00 w Sali im. Bł. Edmunda Bojanowskiego pod kościołem klasztornym przy ul. Krakowskiej 15 w Dębicy odbędzie się sesja popularnonaukowa pt. „W imię dobra społeczności powiatu dębickiego” – Usunięcie służebniczek dębickich z klasztoru przy ul. Krakowskiej 15 przez władze komunistyczne w 1954 r. w świetle dokumentów i wspomnień.

Wydarzenie jest kontynuacją zaplanowanych zadań: konkursów i inscenizacji historycznej, która miała miejsce 31.08.2024 r. Jest zarazem trzecim modułem w projekcie realizowanym wspólnie ze Zgromadzeniem Służebniczek Dębickich, Stowarzyszeniem im. Bł. Edmunda Bojanowskiego „Dobroć”, Starostwem Powiatu Dębickiego i Miastem Dębica. Głównym celem tych działań jest upowszechnienie wiedzy historycznej na temat okresu PRL-u, zwłaszcza mechanizmów działania komunistycznych władz państwowych wobec Kościoła, również tych, które odbiły się echem w środowisku lokalnym. Służy temu przypomnienie wydarzeń sprzed 70 lat związanych z ograniczaniem działalności żeńskich zgromadzeń zakonnych w ramach mało dziś znanej Akcji X2, w które wpisało się usunięcie służebniczek dębickich z ich domu macierzystego w Dębicy. Chcemy w świetle dokumentów i wspomnień świadków tamtych wydarzeń ukazać zmagania sióstr zakonnych z ówczesną rzeczywistością oraz zaangażowanie środowiska dębickiego w obronę służebniczek.

Dostrzegając postawy konkretnych ludzi, wywodzących się ze społeczności dębickiej, którzy stanęli po stronie sióstr, wspierali je swoją pomocą, narażając swoje życie, rodziny i dobra osobiste na represje ze strony władz, pragniemy im podziękować. Niejednokrotnie bowiem była to utrata pracy, majątku czy ostracyzm społeczny. Naszym celem jest również budowanie więzi między starszym i młodszym pokoleniem poprzez wspólne bycie razem, możliwość stawiania pytań i udzielania odpowiedzi. Dlatego też oprócz zaproszonych prelegentów tj. pracowników IPN oddział w Rzeszowie: dr hab. Mariusza Krzysztofińskiego i dr Edyty Adamczyk – Pluta oraz s. dr Agnieszki Skrzypek SBDNP, a także świadków wydarzeń „tamtych trudnych dni”, absolwentów ochronki sióstr służebniczek z 1954 roku, wezmą udział zainteresowani historią uczniowie szkół średnich i nauczyciele. Zapraszamy chętnych na spotkanie z historią służebniczek dębickich na żywo lub on-line.
Wstęp wolny.

Dodaj komentarz