Stalowa Wola: Norwegowie będą wspierać finansowo rozwój kultury

Stalowa Wola: Norwegowie będą wspierać finansowo rozwój kultury

Wizyta norweskich partnerów miała na celu wypracowanie koncepcji warsztatów fotograficznych, jako elementu strategii rozwoju dziedzictwa lokalnego oraz ustalenie współpracy, koordynacji działań pomiędzy realizatorami dwóch projektów: Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli ze stowarzyszeniem INTBAU Norway oraz Stalową Wola z Politechniką Warszawską.

Ze środków norweskich modernizowane są obecnie wnętrza Miejskiego Domu Kultury i przywracania lasowiackiej tradycji.

Stalowa Wola bowiem powstała jako miasto specjalnie zaprojektowane w sposób nadzwyczajny, jak na czasy XX wieku. Całe miasto, zakłady przemysłowe zostały zaprojektowane w celu realizacji strategicznego projektu gospodarczego.

Obok fundamentu jakim był przemysł, to kultura kształtowała miasto. Miejski Dom Kultury jest bijącym sercem kultury Stalowej Woli, ale również całego regionu. MDK zawsze był miejscem ważnych wydarzeń o charakterze społecznym i politycznym.

Prezydent podkreślił, że środki norweskie dają szansę, by jeszcze bardziej wzmocnić możliwości oddziaływania tego miejsca na rozwój kultury.

 Mamy pełną świadomość, że Stalowa Wola nie będzie miastem pełnym, rozwijającym się, jeśli oprócz dużych nakładów w rozwój przemysłu czy infrastruktury, nie będziemy inwestować w kulturę. Mamy wyjątkowe miejsce do pracy jakim jest  MDK. Największy fenomen jednak to są ludzie, którzy od lat tworzyli to miasto i kulturę w nim. Stalowa Wola zawsze miała wielkie szczęście do ludzi, którzy tutaj przyjeżdżali i swoimi talentami i zaangażowaniem odmieniali to miasto – zaznaczył prezydent.  

Do Stalowej Woli przybyło trzech przedstawicieli INBAU Norway:  Olav Bjerve, Justyna Krotyńska, Arne Soedal.

W spotkaniach udział brali: Karolina Thel z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Monika Masłoń z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.

Ponadto brali udział; Tomasz Jeleński z Politechniki Krakowskiej, reprezentujący  INTBAU Poland, Michał Purski z Politechniki Warszawskiej, przedstawiciele Urzędu Miasta i Miejskiego Domu Kultury.  

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.