Stalowa Wola: Obelisk i gablota z pamiątkami poświęcone Sebastianowi Marczewskiemu

Stalowa Wola: Obelisk i gablota z pamiątkami poświęcone Sebastianowi Marczewskiemu

W Muzeum Oręża Polskiego imienia 1 Brygady Pancernej imienia Bohaterów Westerplatte odsłonięto pomnik oraz pamiątkową gablotę poświęconą starszemu chorążemu sztabowemu Sebastianowi Marczewskiemu.

Sebastian był weteranem z Afganistanu, alpinistą wysokogórskim, który zdobył połowę korony świata. Dwukrotnie wszedł samotnie zimą na Mont Blanc we Francji zwany Dachem Europy, zdobył Kilimandżaro w Tanzanii, najwyższy szczyt Kaukazu – Elbrus.

W wieku 41 lat zginął podczas próby pobicia rekordu świata w nurkowaniu w głąb jeziora Garda we Włoszech 6 czerwca 2019 roku. 5 lipca 2017 roku, schodząc na głębokość 240 metrów we włoskim jeziorze Garda.

Sebastian Marczewski pobił rekord w najgłębszym nurkowaniu przeprowadzonym na obiegu otwartym przez czynnego członka służb mundurowych. Kolejnym krokiem miało być zanurzenie na 340 metrów, by pobić rekord należący do Ahmeda Gabr.

Pierwszy raz głośno o wyczynie Sebastiana zrobiło się w lipcu 2016 roku, kiedy przepłynął wzdłuż po dnie jeziora Hańcza. Nurkował przez 467 minut i osiągnął głębokość 104 metrów. Wynurzanie zajęło nurkowi 5 godzin.

Aby uniknąć choroby dekompresyjnej, musiał zatrzymywać się na tak zwanych przystankach bezpieczeństwa. Ostatnie trzy godziny nurkowania spędził na platformach zamontowanych na dziewiątym, szóstym i trzecim metrze. Na ostatnim trapie spędził aż 105 minut.

Postanowił zejść jeszcze głębiej. Po udanym nurkowaniu na głębokość 241 metrów we włoskim jeziorze Garda w 2017 roku i ustanowieniu rekordu Europy służb mundurowych, Sebastian Marczewski przygotowywał się do próby ustanowienia kolejnego rekordu w nurkowaniu.

Chciał zanurkować na „niesamowitą” głębokość 333 metrów również we włoskim jeziorze Garda i ustanowić tym samym absolutny rekord świata w nurkowaniu w głąb.

Fundacja Invictus Veteranus z Gliwic wraz z Muzeum Oręża Polskiego postanowili upamiętnić sylwetkę tego niezwykłego człowieka zwanego Iron Divera (Stalowego Nurka) ze Stalowej Woli.

Inicjatywę wsparł prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, rodzina, żołnierze z 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku oraz przyjaciele Sebastiana. Pomysłodawcą całej inicjatywy był Rafał Makolądra przyjaciel Sebastiana Marczewskiego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email