Stalowa Wola: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta, był konkurs na najpiękniejsze przebranie

Stalowa Wola: Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta, był konkurs na najpiękniejsze przebranie

„Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” – to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który 6 stycznia, przeszedł ulicami Stalowej Woli.

Tegoroczny Orszak w Stalowej Woli organizowany został przez Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń, działające przy parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli-Rozwadowie. To tam 6 stycznia Mszą świętą o godzinie 11 rozpoczęły się uliczne jasełka.

O godzinie 12 uczestnicy wyruszyli ulicami: Graniczną, Klasztorną, Traugutta, Alejami Jana Pawła II, Popiełuszki, by pokłonić się Jezusowi i świętej Rodzinie na placu przy kościele świętego Floriana.

Na tę okazję przywieziono nawet osiołka. Zwierzak okazał się uparty, nie dał się do szopki wprowadzić po schodach, trzeba go było wprowadzić bokiem po pochylni dla osób niepełnosprawnych. Został zasłonięty przez tłoczących się ludzi i dopiero jak się zrobiło luźniej, kto chciał, robił sobie z nim zdjęcia.

Każdy chętny z uczestników Orszaku otrzymał koronę oraz śpiewnik z kolędami, ufundowane przez sponsorów. Przy parafii świętego Floriana na mieszkańców czekała gorąca grochówka i pączki. Tam odbyło się wspólne kolędowanie i rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze przebranie orszakowe.

Trzech Króli, święto występujące pod nazwą Epifania czy Objawienie Pańskie, to święto obchodzone w krajach chrześcijańskich 6 stycznia (katolicyzm) lub 19 stycznia (prawosławie). Święto ma uczcić pamiątkę objawienia się Boga człowiekowi.

W Nowym Testamencie znajduje się historia Trzech Króli – mędrców, którzy chcieli przywitać nowo narodzonego Jezusa. W dzień Trzech Króli w wielu miastach organizuje się barwne pochody, na czele których idą właśnie trzej mędrcy, niosący podarki – mirrę, kadzidło i złoto. W pochodach uczestniczą mieszkańcy, często kolorowo przebrani.

W Polsce dzień wolny 6 stycznia obowiązywał do końca lat 50. Przywrócono go w 2011 roku.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email