Stalowa Wola: Ruszają prace przy ratowaniu siedziby Kedywu

Stalowa Wola: Ruszają prace przy ratowaniu siedziby Kedywu

W połowie lutego 2022 roku władze Stalowej Woli poinformowały, że miastu przybędzie placówek muzealnych. Chodziło o wyrażenie zgody na kupno budynku przy ulicy Bełżyńskiego 18 na osiedlu Rozwadów, gdzie mieści się Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej.

W budynku w okresie II RP mieściło się pierwsze w mieście kino o nazwie “Polonia”. W czasie niemieckiej okupacji była tu siedziba Kedywu Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola. To dywersyjna organizacja walcząca z Niemcami.

Fundacja “Kedyw” posiadała nie tylko eksponaty związane z historią AK ale i miasta: lekarzami Łazowskim i Matulewiczem. Fundacja prowadziła stronę internetową i serwis zawierający kilkaset artykułów.

Właściciel budynku Marek Wróblewski, który nabył nieruchomość w 2015 roku celem jej ratowania, nie był w stanie zrealizować statutowych celów przez problemy związane z pozyskaniem funduszy.

W związku z tym zwrócił się do prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego o przejęcie przez miasto nieruchomości wraz z całym zgromadzonym do tej pory dziedzictwem, na co otrzymał zgodę.

Kamienicę na Bełżyńskiego 18, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli kupiło od prywatnego właściciela 7 kwietnia tego roku za kwotę 200 tysięcy złotych, z czego 180 tysięcy złotych to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W czerwcu obiekt wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego pod numerem A-175413.

,,Najbliższe plany to tymczasowe zabezpieczenie dachu przed kolejną zimą i nastąpi to jeszcze w tym roku. Ma to zapobiec dalszej degradacji obiektu. Obecnie wspólnie z zespołem Muzeum oraz władzami Fundacji Kedyw przygotowujemy założenia funkcjonalno-użytkowe obiektu, gromadzimy materiały archiwalne oraz źródła, które będą podstawą rewitalizacji. Muzeum otrzymało wytyczne konserwatorskie w sprawie remontu kamienicy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu – Delegatura w Tarnobrzegu ” – Aneta Garanty, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Kolejnym etapem będzie szacowanie wartości zamówienia na opracowanie kompletnej dokumentacji technicznej, niezbędnej do przeprowadzenia inwestycji. Następnym krokiem będzie przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie realizacji zadania inwestycyjnego do odpowiedniego programu, którego nabór będzie otwarty.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email