Stalowa Wola: Społeczna Szkoła Podstawowa otrzymała wsparcie na zagraniczne wyjazdy i edukację

Stalowa Wola: Społeczna Szkoła Podstawowa otrzymała wsparcie na zagraniczne wyjazdy i edukację

Społeczna Szkoła Podstawowa numer 1 im. Armii Krajowej w Stalowej Woli otrzymała gwarancję dofinansowania do działań mobilności edukacyjnej na najbliższe lata. We wniosku do programu szkoła zaplanowała wyjazdy dla trzech grup uczniów i dwóch grup nauczycieli.

Mobilność edukacyjna uczniów oraz nauczycieli ma na celu rozwinięcie kompetencji językowych, społecznych, otwarcia się na inne kultury. Stalowowolska szkoła ma w planach wyjazd studyjny do szkoły w Finlandii. System edukacyjny szkoły fińskiej jest uznawany za jeden z lepszych. Celem takiego wyjazdu jest podejrzenie metod pracy w szkole w Finlandii i zaczerpnięcie z ich doświadczenia oraz zaadaptowanie niektórych rozwiązań do naszej szkoły.

31 stycznia do szkoły dotarła informacja z Funduszu Rozwoju Systemu Edukacji, że w wyniku otrzymania dodatkowych środków na realizację projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, zatwierdzono do realizacji przedsięwzięcie, o które wnioskowała nasza szkoła. Tytuł przedsięwzięcia to „Mądry świat wirtualny”.  Maksymalna przyznana kwota dofinansowania wynosi 97 tysięcy 851 złotych.

Projekt zakłada współpracę z uczniami ze szkoły hiszpańskiej, do której uda się grupa 17 uczniów oraz 3 nauczycieli. Termin realizacji projektu to 1 marzec 2023 roku do 30 czerwca 2023 roku. Uczniowie społecznej szkoły wyjadą na tydzień do szkoły w Granadzie, aby z rówieśnikami pracować nad zadaniami projektowymi, a przy okazji doskonalić różne kompetencje, między innymi językowe. 

Przed dwoma laty Społeczna Szkoła Podstawowa otrzymała tytuł „Szkoły przyjaznej utalentowanym uczniom”.  Tytuł otrzymało zaledwie 14 szkół województwa podkarpackiego za systematyczną i efektywną pracę z uczniami, której wymiernym efektem są laury w bardzo wymagających, prestiżowych konkursach organizowanych przez kuratora oświaty.

Laury w konkursach są sumą pasji, pracowitości, ciekawości świata, odporności psychicznej, zdolności koncentracji uczniów. Wiele z tych zdolności i umiejętności jest wrodzonych, ale  muszą one być zauważone i rozwijane przez nauczycieli, a właśnie to zostało wśród nauczycieli Społecznej Szkoły Podstawowej docenione w tym roku przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty.

O bardzo wysokim poziomie szkoły świadczą wyniki uczniów z egzaminu ósmoklasisty o wiele wyższe niż w powiecie, województwie i kraju.

Społeczna Szkoła  Podstawowa została utworzona w 1990 roku z inicjatywy rodziców. Organem prowadzącym jest Stalowowolskie Społeczne Towarzystwo Oświatowe, a nie gmina. Pierwsza siedziba szkoły to budynek przedszkola przy ulicy Popiełuszki. Po pięciu latach funkcjonowania 01.09.1995 szkoła przeniosła się w całości do obecnego  budynku (po hotelu pielęgniarek) przy ulicy Skoczyńskiego 1, na terenie parku miejskiego.

W 1995 roku  nadano szkole imię Armii Krajowej. Szkoła ma sztandar ufundowany przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Społeczne Gimnazjum powstało w 1999 roku. Obie  szkoły połączono w Zespół Szkół Społecznych. W gimnazjum są 3 klasy, a w szkole podstawowej 6 klas oraz oddział przedszkolny. Obecnie w Zespole uczy się 161 uczniów. 27 września szkoła obchodzi Święto Państwa Podziemnego.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email