Stalowa Wola: Zapraszamy na XX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego

Stalowa Wola: Zapraszamy na XX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego

Już 13 sierpnia odbędzie się jedna z największych w okolicy imprez plenerowych tego lata. Mowa o „XX Dożynkach Powiatu Stalowowolskiego”. W tym roku, na obchody święta plonów zapraszamy wszystkich mieszkańców na lotnisko w Turbi.

Dożynki są symbolicznym zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Organizuje się je tradycyjnie po zakończeniu prac polowych, gdy wszystkie plony są już zebrane. Z jednej strony to podziękowanie Bogu za zbiory, a z drugiej wynagrodzenie żniwiarzy za wytężoną pracę. Nieprzypadkowo więc, najważniejszymi zwyczajami towarzyszącymi dożynkom, jest wyplatanie wieńców i pieczenie chleba, które symbolizują radość ze zbiorów oraz nadzieję na urodzaj w czasie przyszłorocznych żniw.

W nawiązaniu do tej tradycji, Powiat Stalowowolski wraz z Gminą Zaleszany organizuje wspólnie „XX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego” oraz „XXIII Dożynki Gminy Zaleszany”, które odbędą się 13 sierpnia 2023 r. na lotnisku w podstalowowolskiej Turbi. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12:00 od Mszy Świętej Dziękczynnej, odprawionej w Kościele Parafialnym p.w. św. Leonarda w Turbi. Następnie korowód dożynkowy z udziałem Grup Wieńcowych, Orkiestry Dętej Gminy Zaleszany ze Zbydniowa, zespołów artystycznych, przedstawicieli władz i społeczności lokalnych gmin powiatu oraz zaproszonych gości zawita na teren lotniska w Turbi, gdzie o godz. 13:30 rozpoczną się oficjalne uroczystości.

Na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zaleszaki”, nastąpi również wręczenie darów dożynkowych Gospodarzom Dożynek. Ważnym punktem programu będzie prezentacja Grup Wieńcowych z terenu powiatu. Na godz. 17:00 przewidziano występ pierwszej z gwiazd – Kapeli Góralskiej „Ciupaga”, która zdobyła rozgłos docierając do finału jednej z edycji popularnego programu „Mam Talent”.

Po koncercie „Ciupagi”, odznaczeni zostaną przedstawiciele tych, którzy podczas dożynek są najważniejsi, czyli rolnicy. 10 gospodarzy z terenu powiatu – wytypowanych przez wójtów poszczególnych gmin, odbierze Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”, nadawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo, poznamy również zwycięzcę organizowanego przez Tygodnik „Sztafeta” konkursu „Sołtys Roku 2023”.

O godz. 19:00 na scenę wejdzie kolejna gwiazda tegorocznych dożynek – Zespół „Piękni i Młodzi”, który zaprezentuje swoje największe przeboje. Po tym koncercie odbędzie się potańcówka dożynkowa.

Warto zaznaczyć, że tego dnia, na płycie lotniska odbędzie się sporo imprez towarzyszących. Na licznych stoiskach będzie można znaleźć m.in. prezentacje twórców i rękodzielników, będą również stoiska wystawiennicze firm, wesołe miasteczko, strefa animacyjna dla dzieci,  a także mała gastronomia. Warto zaznaczyć, że wystawę sprzętu wojskowego przygotowuje również Huta Stalowa Wola.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email