Strzyżów: Konkurs na "Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”

Strzyżów: Konkurs na "Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”

W niedzielę 11 grudnia w Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, po raz jedenasty, zebrały się panie z kół gospodyń wiejskich, by zaprezentować tradycyjne potrawy, jakie królują na stołach mieszkańców gminy i powiatu strzyżowskiego w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Konkurs na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy” połączono, jak co roku, z kiermaszem ozdób świątecznych. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia było Strzyżowskie Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich wraz z Biblioteką Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie. Głównymi sponsorami nagród byli Zarząd Powiatu Strzyżowskiego oraz Burmistrz Strzyżowa.

Nie bez utrudnień odbył się w tym roku Konkurs na „Najpiękniejszy Stół Bożonarodzeniowy”, bowiem ogromna ilości śniegu, jaka spadła w nocy z 10 na 11 grudnia, utrudniała poruszanie się po wszystkich drogach regionu, ciesząc spragnione zimowych szaleństw dzieci i przyprawiając o palpitacje serca kierowców.

W strzyżowskiej bibliotece stawiły się ze swoimi smakowitościami Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Strzyżów: KGW z Żarnowej, KGW z Żyznowa, KGW z Wysokiej Strzyżowskiej – górnej, KGW z Brzeżanki, KGW z Bonarówki, KGW z Grodziska, KGW z Dobrzechowa oraz młode koło KGW z Łętowni.

Zaproszenie na konkurs przyjęły wszystkie gminy powiatu Strzyżowskiego: Gminę Frysztak reprezentowało KGW z Huty Gogołowskiej, Gminę Wiśniowa reprezentowało KGW Wiśniowa, Gminę Niebylec reprezentowało KGW Gwoźnica Górna, Gminę Czudec reprezentowało KGW z Zaborowa.

Przedstawiciki poszczególnych KGW prezentowały swoje bożonarodzeniowe stoły, na których widniały tradycyjne świąteczne potrawy, opowiadając przy tym o zwyczajach, jakie panowały w ich miejscowościach. Po burzliwych obradach komisja postanowiła przyznać wszystkim uczestnikom spotkania równorzędne nagrody.

Nagrodę specjalną od Podkarpackiej Izby Rolniczej otrzymało KGW z Gwoźnicy Górnej, gm. Niebylec, natomiast nagroda specjalna Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w Strzyżowie powędrowała do młodego koła z Łętowni.

Podczas spotkania można było nabyć ozdoby świąteczne i rękodzieło: kartki, stroiki, bombki, ręcznie robione zabawki i wiele innych misternie wykonanych arcydzieł na stoiskach Centrum Integracji Społecznej w Strzyżowie, Dziennego Domu „Senior-Wigor” w Zawadce, Liceum Ogólnokształcącego w Strzyżowie oraz Ewy Tarańskiej i Anny Grabiec.

Burmistrz Strzyżowa wręczył certyfikaty producentom lokalnym, którym aktualnie przyznano prawo do posługiwania się Znakiem Produktu Lokalnego „Wykonano w Strzyżowie”. Gmina Strzyżów przyznaje certyfikaty od 2015 roku. 

Możliwość ubiegania się o przyznanie prawa do używania Znaku mają wytwórcy produktów lokalnych (m.in. rękodzieła, wyrobów z wikliny, rzeźby, wyrobów z drewna, sznurka czy słomy, wyrobów spożywczych) z terenu Ziemi Strzyżowskiej, produkujący w sposób niemasowy i przyjazny dla środowiska przedmioty i wyroby wyjątkowe i niepowtarzalne z surowców lokalnie dostępnych.

Wytwórcy Ziemi Strzyżowskiej, którym przyznano certyfikat to:

  • Iwona Bosek – wykonująca lalki szmacianki,
  • Anna Grabiec – wykonująca zabawki szydełkowe z włóczki,
  • Małgorzata Zimna – wykonująca wyroby haftowane,
  • Ewa Tarańska – wykonująca rękodzieło,
  • Tomasz Gwiszcz Pasieka „Pszczeli Dar” – wytwarzający miód i produkty pszczele.   

Świąteczny klimat wydarzenia podkreślały występy młodzieży z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie, śpiewającej kolędy i pastorałki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email