Strzyżów: Wspomnienie o strzyżowskich Żydach w BPGiM

Strzyżów: Wspomnienie o strzyżowskich Żydach w BPGiM

W dniu 13 stycznia br. odbyło się spotkanie historyczno-kulturalne, organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim  pt. „Strzyżowscy Żydzi – wspomnienia”.

Wydarzenie zorganizowano przez Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta im. J. Przybosia w Strzyżowie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej. Coroczne spotkania mają na celu przybliżenie historii, kultury, języka, religii, obyczajów, obrzędów, w tym roku skupiając się na życiu codziennym strzyżowskich Żydów oraz znanych osobistościach tamtych czasów.

Zebranych w bibliotece przywitała dyrektor placówki Marta Utnicka, dziękując wszystkim za przybycie. Podczas spotkania dowiedzieć można było się wielu ciekawych i czasem nieoczywistych historii i faktów związanych ze społecznością żydowską Strzyżowa. Historię osadnictwa żydowskiego w Strzyżowie opowiedziała prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej Agata Gadziała.

Następnie referat „Synagogi Ziemi Strzyżowskiej” wygłosiła gospodyni wieczoru, Marta Utnicka. O znanych w mieście Izraelitach opowiedziała Marzena Łącka – nauczycielka historii i regionalistka. Nie zabrakło także zabawnych scenek i anegdot z życia ówczesnych Żydów. Całości wydarzenia przeplatana była muzyką i śpiewem w wykonaniu Beaty Oliwy oraz Tria Galicyjskiego.

Tego wieczora nie mogło zabraknąć także tradycyjnych żydowskich potraw. Zebrani spróbować mogli m.in. czulentu czy śledzia po żydowsku.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email