Świat: Bałkany – nierychliwa sprawiedliwość

Świat: Bałkany – nierychliwa sprawiedliwość

Izba Apelacyjna Trybunału Sprawiedliwości w Hadze ostatecznie odrzuciła apelację Ratko Mladića, skazanego za zbrodnie popełnione podczas wojny w byłej Jugosławii

Ratko Mladić, były dowódca bośniackich Serbów przegrał apelację od wyroku skazującego z 2017 r. Uznano go wówczas winnym ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Haski sąd podtrzymał wyrok dożywocia za udział w zabójstwie około 8000 mężczyzn i chłopców w bośniackiej Srebrenicy w 1995 roku. Masakra ta uznawana jest za najgorszą zbrodnię w Europie od czasów II wojny światowej.

Orzekająca w pięcioosobowym składzie Izba Apelacyjna trybunału w Hadze stwierdziła, że prawnicy ​​Mladića nie dostarczyli dowodów przemawiających za unieważnieniem wcześniejszych wyroków skazujących. Koronnym argumentem obrony było twierdzenie, że kiedy doszło do masakry nie znajdował się on w Srebrenicy lub nawet w jej pobliżu .Ogłoszenie wyroku zostało opóźnione przez trudności techniczne, które trwały podczas całej rozprawy.

Ratko Mladić, znany powszechnie jako „Rzeźnik Bośni”, jest jedną z ostatnich osób sądzonych  przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym ONZ dla byłej Jugosławii. Został zatrzymany w 2011 roku po 16 latach ukrywania się. Wyrok dożywotniego pozbawienia wolności będzie odsiadywał w więzieniu na terytorium Wielkiej Brytanii.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.