Tarnobrzeg: Bombki choinkowe z Nowej Dęby

Tarnobrzeg: Bombki choinkowe z Nowej Dęby

W działającej od lat firmie Biliński w Nowej Dębie, wykonywane są nie tylko ozdoby dekorujące choinki w różnych krajach, ale tu mieści się także Muzeum Bombki Choinkowej.

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie zostało założone w 2012 roku przez Janusza Bilińskiego, który od lat zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych.

Myśli o założeniu muzeum pojawiły się kilkanaście lat wcześniej, już na początku prowadzenia działalności. Wtedy już Janusz Biliński zaczął kolekcjonować eksponaty. Najpierw była to pasja. Mężczyzna zbierał świąteczne ozdoby, potem było ich tyle, że powstało magiczne muzeum. Mieści się ono we współczesnej działającej fabryce. Można tak podpatrzeć cały proces powstawania i zdobienia bombki. Wszystko wykonywane jest ręcznie z ogromną starannością i delikatnością, bo każda nawet najmniejsza bombeczka jest ze szkła.

W Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie jest ponad 7,5 tys. ozdób choinkowych. Pokazują jak zmieniały się technologie wykonania i gusta klientów na całym świecie. Można tutaj zobaczyć choinki udekorowane w stylach: amerykańskim, wiktoriańskim, francuskim, norweskim i szczególnie nam bliskim staropolskim.

Wśród tysięcy eksponatów można podziwiać bombki z początków przemysłu bombkarskiego w Polsce, m.in. kolekcję kwiatową, malowaną na specjalne zamówienia dla firmy z USA , kolekcję jaj Faberge przygotowaną dla firmy Emmelie Copenhagen z Danii w 2001 roku, kolekcję serc wykonanych dla duńskiej firmy Petersgard Trading w 2004 i 2005 roku, bombki z logo firm, perełki architektury regionu uchwycone na bombce, bogatą kolekcję wzorów, która co roku zyskuje nowe egzemplarze lub bajkowe, zimowe pejzaże. Ponadto na uwagę zasługuje kolekcja upamiętniająca dwusetną rocznicę narodzin Hansa Christiana Andersena (1805/2005) oraz bombka z osobistym podpisem Jurka Owsiaka przygotowana z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bombki z Nowej Dęby cieszą się dużym powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W Europie chętnie kupują je Niemcy, Francuzi, Szwedzi czy Rosjanie.

Koniecznie trzeba zobaczyć niezwykłe ozdoby w Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Jednak tegoroczna sytuacja pandemiczna  ograniczyła możliwość odwiedzenia pracowni, jednak na fanpage’u gminy Nowa Dęba pojawił się kilkunastominutowy film, dotyczący procesu powstawania bombki w tymże miejscu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email