Tarnobrzeg: Rozpoczęły się manewry wojskowe DRAGON-21 na poligonie w Nowej Dębie

Tarnobrzeg: Rozpoczęły się manewry wojskowe DRAGON-21 na poligonie w Nowej Dębie

DRAGON 21 to operacja ogólnopolska, ale jego podkarpacka część jest szczególnie ważna, jako sprawdzian dowództwa 18. Dywizji Zemchanizowanej, której częścią jest 21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Dragon 21 to największe z przedsięwzięć szkoleniowych Dowództwa Generalnego. Dragon odbywa się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda. W tegorocznych ćwiczeniach bierze udział 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu. 

Od 2 do 18 czerwca trwać będą ćwiczenia w całym kraju, głównie we wschodnich rejonach Polski w Nowej Dębie i Orzysu.  Celem tegorocznej edycji jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z WOT i układem pozamilitarnym.

Ćwiczeniu Dragon będzie towarzyszyć kilkanaście innych ćwiczeń, z udziałem Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojska Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolić będą się m.in. żołnierze z 11. Dywizji Kawalerii Pancernej i 6. Brygady Powietrznodesantowej. W ćwiczeniu wezmą także udział pododdziały sił sojuszniczych NATO. Dragon rozgrywa się w domenach lądowej, powietrznej, morskiej i w cyberprzestrzeni. Najważniejsze jest zgrywanie poszczególnych pododdziałów.

W ramach ćwiczenia dowództwo dywizji zostanie poddane certyfikacji czyli sprawdzeniu zdolności stanowiska dowodzenia do planowania i organizowania walki, a także do nawiązywania współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb m.in. WOT i organizacjami proobronnymi.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.