Technologie: Hydroponika – kamienie wulkaniczne do produkcji owoców i warzyw.

Technologie: Hydroponika – kamienie wulkaniczne do produkcji owoców i warzyw.

Hydroponika umożliwia uprawę roślin w sztucznych warunkach, głównie w szklarniach i namiotach. W Argentynie do produkcji owoców i warzyw w hydroponice wykorzystano kamienie wulkaniczne. Po wypróbowaniu różnych rodzajów piasku, wapienia, gliny i wielu materiałów z regionu, zdecydowano się na pucolanę.

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin na pożywkach wodnych roztworów soli mineralnych, umożliwiająca produkcję roślinną w sztucznych warunkach domowych, na skalę przemysłową, głównie w szklarniach i namiotach.

Argentyńscy inżynierowie rolnictwa, uprawiający hydroponikę wyprodukowali owoce i warzywa, w tym truskawki, pomidory czereśniowe, paprykę, używając nietypowego podłoża: kamieni wulkanicznych.

Obecnie hydroponika w Argentynie w 90% używa podłoża w oparciu o włókno kokosowe lub torf, pochodzący ze Sri Lanki lub Holandii.

Podążając za nowymi światowymi trendami w produkcji hydroponicznej, dwaj inżynierowie rolnictwa zaczęli badać, jak produkować rośliny na podłożach zawierających przyjazne dla środowiska składniki w tym samym regionie, w którym rozwija się działalność rolnicza, w Neuquén.

Po wypróbowaniu różnych rodzajów piasku, wapienia, gliny i wielu materiałów z regionu, ostatecznie zdecydowali się na pucolanę: niewyczerpany surowiec. Pucolana jest pyłem lub bardzo drobnym popiołem, niegdyś pochodzenia wulkanicznego, dzisiaj także odzyskiwanym ze spalin wielkich kotłowni.

Po latach badań i testów producenci odkryli, że hydroponika w uprawie warzyw i owoców może opierać się na nieorganicznym podłożu z kamienia pucolanowego.

Są to skały amorficzne z różnych krzemianów tlenkowych, żelaza, aluminium i cynku. Powszechnie nazywa się je żużlem wulkanicznym. Pracujemy nad tego typu materiałem od 7 lat inżynier

Dzięki temu systemowi hydroponika daje wydajność znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych upraw. Producenci uzyskują około 25 kilogramów pomidorów na metr kwadratowy, 16 kilogramów papryki na metr kwadratowy i 1300 kilogramów truskawek na roślinę.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.