Turystyka: Św. Antoni z Padwy – Łańcut – Kapliczka.

Turystyka: Św. Antoni z Padwy – Łańcut – Kapliczka.

Św. Antoni z Padwy, niekiedy nazywanym Antonim Padewski kojarzony z patronem osób i rzeczy zaginionych. Jest również patronem Lizbony, Padwy, franciszkanów, antoninek, licznych parafii, kościołów i bractw; dzieci, górników, małżeństw, narzeczonych, położnic, ubogich, podróżnych. Patronuje ok. 150 parafiom na terenie Polski.

Na Podkarpaciu szczególnie upodobano go sobie w Przeworsku, gdzie umiejscowiony jest Kościół i klasztor Bernardynów pw. św. Barbary oraz w miejscowości Kopanie Żołyńskie.

Na Rzeszowszczyźnie wśród przydrożnych kapliczek, tych z wizerunkiem św. Antoniego jest mało, zazwyczaj rzeźba lub obraz przestawia go jako dostojnika z Dzieciątkiem Jezus oraz biała lilią.

Taką kapliczkę znaleźć można również niedaleko Łańcuta na rozstaju dróg w lesie, które łączą trzy gminy: Białobrzegi, Grodzisko Dolne oraz Żołynie.


Od XIX wieku istnieje tam kapliczka ku czci. Św. Antoniego z Padwy, otoczona kultem nie tylko okolicznych mieszkańców, ponieważ w to święte miejsce przybywają pielgrzymi z najodleglejszych zakątów świata. 

Pątnicy pielgrzymują w to miejsce z racji łask oraz cudów, które otaczają modlących się o nie pielgrzymów. Swoje prośby mogą wpisać na karty opasłej księgi, która znajduje się przy kapliczce.

W księdze tej można znaleźć, również liczne podziękowania za łaski wymodlone dzięki wstawiennictwu Św. Antoniego.

W czasie II wojny światowej i tuż po niej, kapliczka służyła jako „skrzynka kontaktowa” dla partyzantów AK. Została poważnie uszkodzona w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, został zaprószony ogień przez co doszczętnie spłonęła.


Marzeniem jednego z Leżajskich Bernardynów a mianowicie o. Junipera, pochodzącego z okolicznej miejscowości, było wybudowanie drewnianej, okazałej kapliczki.

W 2014 roku powstała nowa, drewniana kapliczka, która cieszy oko niejednego pielgrzyma do dnia dzisiejszego.


W miejscu tym znajdzie się nie tylko coś dla duszy, ponieważ odwiedzający docenią czyste, nieskażone powietrze oraz zachwycą się okolicą.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email