Ustrzyki Dolne: W Beskidzie Niskim i Bieszczadach powstanie Szlak Wielkiej Wojny.

Ustrzyki Dolne: W Beskidzie Niskim i Bieszczadach powstanie Szlak Wielkiej Wojny.

Na obszarze Beskidu Niskiego i Bieszczadów w 67 miejscach na terenie dziewięciu nadleśnictw staną tablice edukacyjne, które będą przypominać historię krwawych walk w Karpatach.

Podczas walk w Karpatach zginęło około 1 mln 200 tys. żołnierzy armii rosyjskiej i 800 tys. żołnierzy armii austro-węgierskiej. Zniszczeniu uległo ponad 60 tys. budynków, w tym domów, kościołów, cerkwi i zabytków. Wiele osad zostało całkowicie wyludnionych i zniszczonych. O tym wszystkim przypominać będą tablice na szlaku Wielkiej Wojny.

Upamiętniające tablice z opisami wojennych działań pojawią się w lasach przed sezonem letnim Tablice będą umieszczone w miejscach często odwiedzanych przez turystów. Wszystkie będą miały standardową oprawę, zdjęcia z okresu walk i fragmenty mapy wojskowej z 1912 roku, oraz kody QR, który umożliwi korzystanie z ich treści osobom słabo widzącym.

67 tablic będzie nawiązywać do historii krwawych walk w Karpatach na przełomie lat 1914 – 1915 i przypominać mało znane motywy z walk o niepodległość na tym terenie z lat 1918-1919.

Pomysłodawcą i autorem tekstów jest dr hab. Andrzej Olejko, prof. PWSTE w Jarosławiu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.