W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie podpisano 28 stycznia umowę partnerską na realizację wspólnego polsko-ukraińskiego projektu. W jego efekcie nad Jeziorem Tarnobrzeskim powstanie centrum ratownictwa i koordynacji transgranicznych działań ratowniczych. Partnerzy z Ukrainy zakupią potrzebny im sprzęt, a strażacy wezmą udział we wspólnych treningach. Przewidziano też szkolenia dla samorządowców, mieszkańców i działania edukacyjne dla dzieci.
Zmiany klimatu są widoczne i rośnie liczba zagrożeń z tym związanych. Pożary lasów, połonin i złożona sytuacja Ukrainy sprawiają, że Karpaty wraz pogórzem stały się jednym z terenów o wysokim ryzyku niekontrolowanego rozprzestrzeniania się ognia, co może mieć katastrofalne skutki dla ludności i środowiska. Terytoria objęte działaniami projektu są częścią parków narodowych – lasy stanowią prawie 46% obwodu iwanofrankowskiego oraz 37,4% województwa podkarpackiego.
Budowa Podkarpackiego Centrum Ratownictwa w Tarnobrzegu o łącznej powierzchni ok. 800 m2 zwiększy możliwości zarządzania i koordynowania transgranicznych działań ratowniczych. Lokalizacja nad Jeziorem Tarnobrzeskim pozwoli m.in. na ćwiczenia śmigłowcowe z użyciem podwieszanych tzw. „bigbagów”, które umożliwiają nabieranie wody wprost z akwenu i szybkie gaszenie pożarów lasów. W obiekcie znajdą się m.in. 4 stanowiska garażowe dla pojazdów ratowniczych z myjnią, sala dydaktyczna, sala edukacyjna, pomieszczenie dla służby dyżurnej, pomieszczenia socjalne, magazyny sprzętowe, warsztat naprawczy, bank powietrza ze sprężarkownią. Działka pod budowę została przekazana nieodpłatnie na rzecz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie przez Miasto Tarnobrzeg.
Po stronie ukraińskiej planowany jest zakup 3 specjalistycznych wozów strażackich, które zostaną rozmieszczone w górskich jednostkach straży pożarnej w obwodzie iwanofrankowskim. Jeden z nich to specjalistyczny pojazd ratowniczy wyposażony w zrobotyzowany system gaśniczy i dron, który pozwoli strażakom szybko dotrzeć do miejsca pożaru i skutecznie zbierać dane, oceniać oraz kontrolować sytuację na miejscu.
Ważnym częścią projektu będą polsko-ukraińskie warsztaty szkoleniowe dla strażaków oraz kampania społeczna, w której zaplanowano: 6 sesji szkoleniowych dla łącznie 110 osób z Polski i Ukrainy, działania edukacyjne dla dzieci – konkursy z lekcjami mistrzowskimi i obozami (łącznie 450 uczestników, partner ukraiński), seminaria na temat zagrożeń klimatycznych i metod zapobiegania dla samorządowców (łącznie 200 osób w obu krajach).
Oczekuje się, że projekt znacznie poprawi zdolność reagowania na pożary lasów i zmniejszy ich skutki, a także pozwoli na efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych. Za sprawą takich projektów jak ten wszyscy mieszkańcy i przyroda pogranicza będą bezpieczniejsi.
Tytuł projektu: „Leśny amulet: Budowanie odpornego i innowacyjnego rozwiązania przeciwpożarowego” (akronim: FABRICS)
Dofinansowanie z UE: 2,35 mln euro (90% wartości całego przedsięwzięcia)
Lider projektu: Fundacja Rozwoju Inicjatyw Publicznych (UA)
Partnerzy: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie oraz 4. Państwowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Oddziału Głównego Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim
To już kolejny projekt realizowany w polsko-ukraińskim partnerstwie przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. W Programie na lata 2014-2020 powstała ćwiczebna komora dymowa w Przemyślu, a w obecnej perspektywie UE przy wsparciu środków z Interreg NEXT Polska – Ukraina buduje się siedziba Komendy Powiatowej PSP w Brzozowie. Łączna wartość wszystkich trzech wspomnianych projektów to ok. 40 milionów złotych.
—————————————-
Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 ma na celu wsparcie transgranicznych procesów rozwojowych na pograniczu Polski i Ukrainy. Jest skierowany do polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit działających na tym obszarze. Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 235,9 mln EUR (z tego minimum 214,4 mln EUR na projekty), a jego całkowity budżet to ponad 262 mln EUR. Cele Programu realizowane są w 6 głównych priorytetach: ŚRODOWISKO, ZDROWIE, TURYSTYKA, WSPÓŁPRACA, GRANICE, DOSTĘPNOŚĆ przy wykorzystaniu strategicznych dużych projektów infrastrukturalnych, projektów regularnych i funduszów małych projektów.