Jarosław: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fotorelacja]

Jarosław: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [fotorelacja]

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób w różnych oddziałach. Kolejnych 20 tys. walczyło w partyzantce. Kilkaset tysięcy osób zapewniało łączność, aprowizację, wywiad i schronienie.

Przeciwko władzy występowali także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacjach młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych została również uwieczniona na pamiątkowej tablicy, umieszczonej w hallu Starostwa Powiatowego w Jarosławiu. “Pamięci (…) Żołnierzy Wyklętych – wiernym Polsce do końca, którzy po 1945 roku przeciwstawiali się zniewoleniu Ojczyzny (…)”. Hołd oddał Im starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Pamiętamy!

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.