Lubaczów: W Baszni powstaje muzeum kolejnictwa

Lubaczów: W Baszni powstaje muzeum kolejnictwa

W gminie Lubaczów powstaje muzeum kolejnictwa. Trwa m.in. przebudowa dawnych budynków stacji PKP w Baszni. Trwa drugi przetarg na renowację taboru, który ma trafić na ekspozycję.

Gmina Lubaczów chce utworzyć skansen kolejnictwa. W roku 2020 przeprowadzono częściowy remont linii kolejowej. W maju ubiegłego roku pisano przetarg na wykonanie renowacji parowozu i trzech zabytkowych wagonów. Jednak w przetargu nie udało wybrać wykonawcy.

Nowy przetarg na renowację postanowiono rozpisać dwa oddzielne przetargi. W pierwszym, na renowację lokomotywy parowej normalnotorowej typu Ty2-7 i drugi na renowację wagonu pasażerskiego austriackiego typu Ib i dwóch wagonów towarowych typu C-IX.

Projekt polega na rozbudowie i przebudowie budynku stacji w Baszni oraz obiektu gospodarczego wraz z budową łącznika pomiędzy nimi.

Turyści będą tu mogli poznać historię powstawania linii kolejowej Jarosław-Sokal, dowiedzieć się o najważniejszych wydarzeniach i osobach z czasu funkcjonowania linii. Obok budynku stacji zostały już przeniesione dwa żelazne mosty przekazane przez PKP PLK z linii kolejowej 101 z Nowej Grobli oraz z Lubaczowa, przez który ma przejeżdżać kolejka wąskotorowa dla dzieci.

Odnowiony zostanie budynek stacji PKP w Baszni Dolnej wraz z obiektem gospodarczym. Przebudowana zostanie także wieża ciśnień w Tymcach. W niej powstanie obserwatorium astronomiczne wraz z punktem widokowym. Z kolei budynek hydroforni przy wieży ciśnień pełnić będzie funkcję szkoleniowo-edukacyjną towarzyszącą obserwatorium.

W zabytkowej plebani w Baszni Dolnej powstanie lokalna izba pamięci poświęcona historii Baszni Dolnej. Natomiast dawna zlewnia mleka zostanie przystosowana do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Muzeum kolejnictwa w gminie Lubaczów ma być gotowe na przyjęcie turystów wiosną przyszłego roku.

Inwestycja o wartości ok. 15 milionów zł jest dofinansowana z funduszy unijnych. Ma uatrakcyjnić podkarpacką część Roztocza. 

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.