Mielec: Akcja „WNYKARZ – 21”

Mielec: Akcja „WNYKARZ – 21”

W dniach od 20 do 30 stycznia br., w czasie przeprowadzonej akcji pod kryptonimem „WNYKARZ – 21” w lasach Nadleśnictwa Tuszyma zlikwidowano aż 82 sztuki wnyków i sideł.

Przeprowadzone działania mają na celu ujawnianie wszelkich przejawów kłusownictwa Za kłusownictwo za pomocą broni, sideł i wnyków grozi nawet do 5 lat więzienia., szkodnictwa leśnego, wykroczeń i przestępstw. Akcje  prowadzono wspólnie z funkcjonariuszami Policji oraz członkami miejscowych kół łowieckich.

Brutalność i okrucieństwo działań kłusowników wobec dziko żyjących zwierząt, które złapane we wnyki giną w cierpieniu i głodzie, bo kłusownicy sprawdzają swoje pułapki raz na kilka dni. Niestety zwalczanie kłusownictwa i wykrywanie jego sprawców jest bardzo trudne.

Kłusownicy to w większości osoby starannie do tego przygotowane, znające teren swojego działania, wyszukujące miejsca naturalnych wędrówek zwierząt.

Takie nieetyczne postępowanie ma coraz mniejsze przyzwolenie społeczne i możemy zakładać, że jest coraz mniej osób uprawiających kłusownictwo. Kłusownictwo to zabijanie, chwytanie z naruszeniem obowiązującego prawa, bez wymaganych uprawnień, w niedozwolony prawem sposób, a także w niedozwolonym czasie lub miejscu.

Za kłusownictwo za pomocą broni, sideł i wnyków grozi nawet do 5 lat więzienia.

W wyniku tej Akcji wobec sprawców drobnych wykroczeń zastosowano 5 pouczeń oraz 2 kierowców ukarano za wjazd do lasu mandatami karnymi na łączną kwotę 600 zł.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.