Polska: ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

Polska: ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił e-wizyty w języku migowym. W ten sposób przełamuje bariery komunikacyjne i chce być dostępny dla wszystkich.

W Polsce liczba osób głuchych sięga około 500 tys., a 900 tys. Polaków ma poważny uszczerbek słuchu.  ZUS wychodząc naprzeciw uruchomił wideorozmowy w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Od 16 lutego osoby niesłyszące mają szansę na samodzielne załatwienie sprawy w ZUS

Polski Język Migowy (PJM) jest naturalnym językiem głuchych. Ma własną gramatykę wizualno-przestrzenną, a jego struktura nie jest oparta na gramatyce języka polskiego. Posługujące się nim osoby używają tylko pojedynczych słów jako kluczy (np. “jutro kawa południe”.

Aby umówić się na e-wizytę w języku migowym  wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smart fon. Żeby zarezerwować e-wizytę należy na stronie www.zus.pl wybrać „umów e-wizytę”, a następnie wybrać „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy oraz wybrać jej termin.

ZUS przypomina, że e-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące – na stronie e-wizyt zastosowano kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.