Rzeszów: Studenci Politechniki Rzeszowskiej skonstruowali własny bolid.

Rzeszów: Studenci Politechniki Rzeszowskiej skonstruowali własny bolid.

Studencki zespół PRz Racing Team działający na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował najnowszą konstrukcję bolidu wyścigowego PMT-03. Projekt w zeszłym roku zdobył drugie miejsce w kategorii Business Presentation podczas zawodów Formula Student Virtual Event 2020.

PRz Racing Team jako Studenckie Koło Naukowe na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej funkcjonuje od 2013 r. Opiekunem koła jest dr inż. Piotr Strojny. Zespół wyścigowy co roku przygotowuje się do interdyscyplinarnych zawodów międzynarodowych Formuła Student odbywających się na torach F1

W zamyśle konstruktorów, dzięki podnoszeniu wiedzy i kompetencji każdy kolejny bolid ma być coraz bardziej zaawansowany technologicznie.

Bolid PMT-03 z Politechniki Rzeszowskiej. Do 100 km/h w 4 sekundy!

Zespół tworzy konstrukcje kwalifikujące się jako bolidy klasyfikacji spalinowej, o maksymalnej regulaminowej pojemności 710 cm3. W najnowszym bolidzie zastosowano silnik, który ma moc 85KM. Do prędkości 100 km na godzinę rozpędza się w około 4 sekundy.

Jednym z głównych celów konstrukcyjnych była minimalizacja masy całkowitej. Trzeci bolid waży 215 kg, w porównaniu do poprzedniej konstrukcji jest lżejszy o 20 kg.

Zespół zastosował wytrzymałe stopy aluminium, tytan, kewlar, aramid oraz włókno węglowe. Konstrukcja nośna jest oparta na rurach ze stali chromowo-molibdenowej o zwiększonej wytrzymałości. W projekcie PMT-03 poprawiono też właściwości jezdne dzięki nowym 10-calowym oponom o lepszej charakterystyce oraz opracowaniu nowej kinematyki zawieszenia.

PMT-03 jest w fazie przygotowania na zawody w 2021 r. W planach są starty w edycji włoskiej, holenderskiej i czeskiej Formuły Student.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.