Tarnobrzeg: W Nowej Dębie szkolą się przyszli terytorialsi

Tarnobrzeg: W Nowej Dębie szkolą się przyszli terytorialsi

Na poligonie w Nowej Dębie szkolą się podkarpaccy terytorialsi. 67 żołnierzy szkolenia podstawowego i wyrównawczego odbyło pierwsze strzelanie bojowe. W najbliższą sobotę czeka ich egzamin.

W czasie 16-dniowego kursu podstawowego uczą się wszystkiego, co może im się przydać w czasie służby, a to m.in. zajęcia z obsługi broni od czyszczenia czy rozkładania po oddaniu celnego strzału.

Od 30 stycznia kandydaci ćwiczą na poligonie pod okiem kadry instruktorskiej, którą wystawił 35 Batalion Lekkiej Piechoty z Sanoka. W ubiegły piątek 48 żołnierzy z szesnastodniowego szkolenia podstawowego i 19 z wyrównawczego odbyło pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT.

Liczba osób, które biorą udział w szkoleniu  została mocno ograniczona, ponieważ terytorialsi walczą głównie ze skutkami pandemii korona wirusa, pobierają wymazy, oddają krew i osocze, można ich spotkać w szpitalach, przychodniach i dps-ach, gdzie tworzą kordon sanitarny.

W najbliższą sobotę kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony po tzw. „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz odbędzie strzelanie bojowe.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 14 lutego, w 79. rocznicę powstania Armii Krajowej. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.