Za nami Dożynki Powiatowo-Gminne w Chłopicach

Alpaki, piana party, pokaz akrobatyki sportowej, dziesiątki suto zastawionych stołów przygotowanych przez miejscowe KGW, masa wspaniałego rękodzieła – czy wreszcie widowiskowe występy tancerzy z Powiatowego Ogniska Baletowego to tylko część atrakcji, które przyciągnęły tłumy na Dożynki Powiatowo-Gminne w Chłopicach!

Już od wczesnych godzin stadion w Chłopicach tętnił życiem. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chłopicach, pod przewodnictwem abpa Adama Szala, Metropolity Przemyskiego. Podczas eucharystii, licznie zgromadzeni goście, dziękowali za tegoroczne plony i prosili o pomyślność na przyszłość. Po mszy, uczestnicy wydarzenia ruszyli w barwnym, radosnym korowodzie w stronę stadionu, gdzie odbyło się oficjalne rozpoczęcie dożynek, połączone z tradycyjnym obrzędem chleba – symbolu urodzaju, dostatku, szacunku i oddania. Chleb – to jeden z najważniejszych atrybutów dożynek. Od dawien dawna pachnący bochenek jest elementem polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem. Zgodnie z kultywowaną od wieków tradycją, również w ostatnią niedzielę, gospodarze wydarzenia – starosta jarosławski, wójt gminy Chłopice, starostowie dożynkowi oraz przewodnicząca Rady Powiatu i przewodniczący Rady Gminy Chłopice – wyruszyli w wypełnionymi po brzegi koszami, pełnymi pachnącego pieczywa powstałego z tegorocznych zbóż, do osób zgromadzonych na miejscowym stadionie. Symboliczne podzielenie się chlebem, który zawdzięczamy ciężkiej i mozolnej pracy naszych rolników, było pięknym rozpoczęciem całodniowej celebracji powiatowo-gminnego święta plonów.

Na zaproszenie gospodarzy: starosty jarosławskiego Kamila Dziukiewicza i wójta gminy Chłopice Andrzeja Homy, tegoroczne dożynki zaszczycili swoją obecnością m. in.: wicestarosta jarosławski Krzysztof Cebulak, posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan, członkowie zarządu powiatu jarosławskiego Andrzej Wyczawski i Marcin Zaborniak, przewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Strzelec oraz wiceprzewodniczący Magdalena Rożek i Tomasz Kulesza, radni powiatu jarosławskiego, a także samorządowcy, przedstawiciele miasta Jarosławia, wójtowie i radni z okolicznych gmin, dyrektorzy szkół i placówek prowadzonych przez powiat jarosławski, delegacje wieńczarzy, sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, stowarzyszenia, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych, harcerze, mieszkańcy powiatu jarosławskiego, goście (z bliższych lub dalszych) stron naszego województwa oraz wielu, wielu innych.

Zebranych powitali starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz oraz wójt gminy Chłopice Andrzej Homa.

– Z wielką radością i dumą staję dziś przed Wami, aby wspólnie celebrować nasze doroczne dożynki powiatowo-gminne. To wyjątkowe święto, które jest nie tylko okazją do podziękowania za tegoroczne plony, ale również momentem refleksji nad ciężką pracą, poświęceniem i oddaniem naszych rolników – powiedział starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz.

– Rolnictwo to fundament naszej społeczności, to praca, która wymaga nie tylko siły fizycznej, ale również ogromnej wiedzy, cierpliwości i wytrwałości. Każdy z Was, drodzy rolnicy, jest niczym artysta, który z troską i precyzją pielęgnuje swoje dzieło, aby na końcu móc cieszyć się jego owocami. Wasza praca jest nieoceniona, a jej efekty widoczne są na naszych stołach każdego dnia (…)  – dodał.

Głos zabrali także: posłowie na sejm RP Teresa Pamuła oraz Tadeusz Chrzan, członek zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, w imieniu senatora RP Mieczysława Golby – dyrektor biura Marcin Malinowski, przewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Strzelec, Dariusz Tracz w imieniu wojewody podkarpackiego Teresy Kubas-Hul, a także starosta leski Wojciech Stelmach.

Dożynki od zawsze wyprawiano, gdy już pokoszono i zżęto wszystkie zboża. Najważniejszym elementem dożynkowym był wieniec. Wiły go kobiety z kłosów zbóż, ale nie brakowało w nim kwiatów, jagód, dorodnych jabłek i kiści jarzębiny… Po części oficjalnej rozpoczął się jeden z najbardziej widowiskowych i wyczekiwanych punktów programu, podczas którego zaprezentowali swoje dzieła wieńczarze sołectw z gminy Chłopice oraz przedstawiciele poszczególnych gmin w powiecie jarosławskim. Wieńczarze, dziękczynnym śpiewem, wprowadzili zebranych w prawdziwie dożynkowy klimat. Po śpiewie nastał czas na taniec. Na deski wkroczyli uczniowie z Powiatowego Ogniska Baletowego im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu. Młodzież porwała publiczność brawurowym pokazem tańców staropolskich i ludowych, a piękne stroje i uśmiechnięte twarze młodych artystów stały się doskonałym dopełnieniem tego, z pewnością niezapomnianego widowiska.

Powoli zapadał wieczór, a scena zamieniała się w wypełnioną po brzegi, przestrzeń artystyczną. Po tancerzach, deski sceny przejęły uczennice akrobatyki ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Od samego początku widać było z jaką starannością dziewczęta przygotowały się do występu. Widzowie byli pod wrażeniem precyzji ruchów, niezwykłej gracji, skupienia i uroku młodych gimnastyczek.

Po nieco bardziej sportowych wyczynach, powrócił na scenę folklor. Wystąpiły zespoły ze Stowarzyszenia EM-ART w Jarosławiu, a także „Akademicy” z Akademii Trzeciego Wieku przy PANS w Jarosławiu. Był taniec, śpiew i kabaret. Seniorzy jak zwykle zarażali entuzjazmem i udowadniali, że mimo srebra na skroni, werwy oraz radości z czerpania z życia garściami, może im pozazdrościć niejeden młodzieniaszek.

Gdy już słońce chyliło się ku zachodowi, nadszedł czas na gwiazdę wieczoru. Na scenie wystąpiła Agnes Violin, która od pierwszych chwil oczarowała publiczność swoją wyjątkową grą na skrzypcach. Po tym wspaniałym show, estradę – już na dobre – rozgrzał zespół „Perła”, który bawił gości do białego rana.

Wydarzeniem towarzyszącym na dożynkach był Jarmark Produktów i potraw Regionalnych. Można było nabyć prawdziwe cuda stworzone ręcznie, jak również spróbować tradycyjnych potraw według dawnych receptur. Był balon, hektolitry grochówki ufundowanej przez gospodarzy wydarzenia i… mnóstwo pozytywnej energii. Przez cały czas dzieciaki mogły korzystać z dmuchańców i placu zabaw. Po stadionie przechadzały się panie w strojach sprzed lat, przedstawicielki stowarzyszenia „Pąsowa róża”…

Dziękuję współorganizatorom – gminie Chłopice, dziękuję sponsorom i partnerom. Bez Was te dożynki by się nie odbyły. Wyrazy wdzięczności kieruję w stronę wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu naszego wspaniałego wydarzenia.  – podsumował starosta Kamil Dziukiewicz.

Nim opadną emocje, już dziś zapraszamy Państwa na kolejne dożynki w przyszłym roku!

Dodaj komentarz