W tym roku przypada 80 rocznica zburzenia Jasła. 13 września 1944 roku rozpoczęła się gehenna mieszkańców. Zmuszeni zostali do opuszczenia domów w ciągu 48 godzin. Majątek mieszkańców, dobra kultury, dzieła sztuki, wszystko co miało wartość zostało wywiezione do Dusseldofu na terenie Niemiec. Pomimo tego, że w Jaśle nie było działań wojennych starosta Walter Gentz totalnie je zniszczył. Chciał pod swoimi rządami stworzyć „niemieckie wzorcowe miasto’’. Wielokrotnie powtarzał, że Jasło nie będzie już polskie. Miasto zostało zburzone w 97 procentach. Jest to przykład wyjątkowego bestialstwa i barbarzyństwa starosty jasielskiego okresu II wojny światowej, który wydał wyrok na nie.
Obiektyw Film Studio zrealizowało dokument fabularyzowany ukazujący tragedię mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości pt. „Zrównać z ziemią”. Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki. Producentem jest Bogdan Miszczak. W filmie występują: Maciej Słota, Paweł Dobek, Tadeusz Łomnicki, Joanna Baran-Marczydło, Mateusz Marczydło, grupy rekonstrukcyjne i statyści. Autorem zdjęć jest Mariusz Konopka.
Film „Zrównać z ziemią” zostanie zaprezentowany w 80 rocznicę wysiedlenia i zburzenia miasta, 13 września 2024 r. w Jasielskim Domu Kultury o godzinie o godzinie 20:15 pokaz otwarty dla mieszkańców. Podczas uroczystości chcemy oddać hołd mieszkańcom walczącym o wolność.
Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Strat Wojennych w Warszawie. Wsparcie udzieliły samorządy podkarpackie:
- Miasto Jasło,
- Gmina Jasło,
- Gmina Nowy Żmigród,
- Powiat Jasielski,
- Gmina Tarnowiec,
- Gmina Dębowiec,
- Gmina Skołyszyn,
- Nadleśnictwo Kołaczyce
oraz lokalne firmy:
- Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych sp. z o.o. w Jaśle,
- Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle,
- Gamrat S.A,
- Unimot S.A.,
- Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Wenta” sp. z o.o. we Frysztaku,
- Raf-Ekologia sp. z o.o. w Jedliczu,
- Petrosoft.pl Technologie Informatyczne sp. z o.o. w Jaśle,
- MPM Spółka Jawna w Jaśle,
- Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. w Jaśle.
Partnerami w filmie są: Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie i Muzeum Regionalne w Jaśle.
Serdecznie zapraszamy