Zdrowie: Defibrylatory dla granicznych punktów medycznych

Zdrowie: Defibrylatory dla granicznych punktów medycznych

Trzy nowoczesne defibrylatory trafiły do Stacji Pogotowia w Przemyślu, Rzeszowie i Sanoku. To sprzęt, który będzie wykorzystywany w granicznych punktach medycznych, które pomagają uchodźcom zza wschodniej granicy. Od początku wojny działają one m.in. w Krościenku, Budomierzu, Korczowej i Medyce w Przemyślu i w Łodynie.

Graniczne punkty medyczne działają przy wszystkich podkarpackich przejściach granicznych i w tzw. punktach recepcyjnych od pierwszych dni wojny. Ratownicy medyczni lekarze udzielają w nich pomocy uchodźcom. Nowoczesny sprzęt medyczny jest niezbędny, nie tylko w karetkach ale też bezpośrednio na peronach czy w ośrodkach dla uchodźców.

Trzy defibrylatory LIFEPAK 15 na potrzeby granicznych punktów medycznych został podarowany przez Fundację PZU i ma być wykorzystany głównie do niesienia pomocy medycznej uchodźcom. Przekazanie sprzętu odbyło się w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie.

Przekazane defibrylatory mają wiele funkcji. Umożliwiają między innymi monitorowanie saturacji, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, co pozwala ustalić czy pacjent jest zatruty. Dzięki temu urządzeniu można zmierzyć ciśnienie oraz temperaturę pacjenta, sprawdzając czy nie jest w hipotermii.

Wartość rynkowa jednego defibrylatora to ponad 84 tysiące złotych.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email