Zdrowie: Do pogotowia trafił sprzęt od WOŚP

Zdrowie: Do pogotowia trafił sprzęt od WOŚP

Trzy zestawy mobilnego USG trafiły do Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Stalowej Woli i Dębicy. To zasługa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bo tym razem grała dla pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, którzy trafiają do karetek typu „S”

Podczas ostatniego finału WOŚP grała dla pacjentów w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia, którzy trafiają do karetek typu „S” – specjalistycznych.

WOŚP po raz pierwszy zagrała dla ratowników medycznych. Szybka i skuteczna pomoc w karetce decyduje o życiu pacjenta, warto mieć do dyspozycji nowoczesny sprzęt i rozwiązania ułatwiające natychmiastowe podejmowanie decyzji medycznych.

W karetce liczą się sekundy i każda możliwość, która zwiększa szanse pacjenta jest bezcenna. Karetki otrzymały urządzenia do kompresji klatki piersiowej, w pełni wyposażone torby pediatryczne oraz sprzęt USG.

Zestawy mobilne Philips Lumify, które mają służyć do szybkiej oceny stanu pacjenta, czyli realizacji tzw. protokołu FAST. Te komplety USG są praktycznie gotowe do użycia w karetkach, dołączony jest do nich tablet. Ratownicy przyznają iż  sprzęt pozwala lepiej ocenić stan pacjenta i skrócić proces decyzyjny.

Protokół FAST dotyczy osób po urazach, we wstrząsie. Służy on do ustalenia czy pacjent kwalifikuje się wstępnie do natychmiastowej laparotomii (otworzenia przez chirurga jamy brzusznej, by wykonać operację), czy też warto i można jeszcze poszerzyć diagnostykę o inne badania obrazowe, np. tomografię.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.