Zdrowie: Na Podkarpaciu powstanie Centrum Zdrowia Dziecka

Zdrowie: Na Podkarpaciu powstanie Centrum Zdrowia Dziecka

Centrum Zdrowia Dziecka ma powstać przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. Do dyspozycji małych pacjentów mają być przychodnie oraz specjalistyczne oddziały lecznicze i zaplecze diagnostyczne.

Celem Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka jest dbałość o młodych mieszkańców  województwa. Decyzja o powstaniu obiektu została podjęta w odpowiedzi na rosnące potrzeby w zakresie dostępu do świadczeń medycznych dzieci i młodzieży. Centrum zapewni dostęp do świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych dla najmłodszych oraz rozwój Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego co umożliwi kształcenie specjalistów z pediatrii

Dokumentacja projektowa na budowę Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka wraz z rozbudową Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie będzie kosztować ponad 6 milionów złotych.  

Umowa na wykonanie dokumentacji projektowej została podpisana między Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie a Pracownią Atelier Tektura z Warszawy, w obecności członka zarządu Stanisława Kruczka.

Zwycięski projekt to trzykondygnacyjny budynek o zwartej bryle połączonej z obiektami Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2, przede wszystkim z Przychodnią Specjalistyczną dla Dzieci.

Na samym dole będą poradnie, aula, kawiarnia, szatnie. Druga kondygnacja będzie mieściła wszystkie oddziały zabiegowe i diagnostyczne, oddział ratunkowy, intensywnej terapii, blok operacyjny na 6 sal; będą także oddziały diagnostyczne, takie jak diagnostyka obrazowa z tomografem, rentgenem i rezonansem magnetycznym;  również endoskopia i diagnostyka nieinwazyjna i pomniejsze oddziały, takie jak stomatologia. Na II piętrze będzie szereg oddziałów na ok. 200 łóżek pokrywających większość domen medycyny dzieci młodszych i starszych. Na dachu będzie lądowisko dla helikopterów.

W obiekcie będą mieściły się trzy wewnętrzne patia z zielenią i osłonięte od wiatru z elementami ozdobnymi dla dzieci. Każde patio będzie w innej kolorystyce: żółtej, zielonej i niebieskiej, kolory te będą się pojawiały także wewnątrz szpitala.

Około 85 procent pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja ma powstać do 2026 roku i całkowity szacunkowy koszt realizacji zadania wyniesie ok. 400 mln zł.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.