Zdrowie: Naukowcy na tropie skutecznej terapii infekcji lekoopornych. Pomoże bursztyn.

Zdrowie: Naukowcy na tropie skutecznej terapii infekcji lekoopornych. Pomoże bursztyn.

Od wieków bursztyn bałtycki jest używany do celów leczniczych. Niektórzy dodają bursztyn sproszkowany do eliksirów, maści ze względu na jego działanie przeciwzapalne i przeciwinfekcyjne. Naukowcy postanowili wziąć bursztyn bałtycki „pod lupę” i zbadać, czy wykazuje skuteczność terapeutyczną.

Badania naukowe mają zweryfikować, czy substancje bursztynu bałtyckiego można wykorzystać do opracowania środka, który pomoże w walce z infekcjami lekoopornymi. Bursztyn zawiera substancje, które można wykorzystać do opracowania nowych antybiotyków.

Duet naukowców dr Elizabeth Ambrose i doktorant Connor McDermott przeanalizował dostępne w sprzedaży próbki bursztynu bałtyckiego. Na podstawie przeprowadzonej analizy doszli do wniosku, że bursztyn zawiera dziesiątki związków, m.in. kwas abietynowy, kwas dehydroabietynowy i kwas palustrowy.

To znane związki biologiczne aktywne. Najważniejszym odkryciem jest to, że te związki są aktywne przeciwko bakteriom Gram-dodatnim, takim jak niektóre szczepy Staphylococcus aureus, a nie bakteriom Gram-ujemnym.

Bakterie Gram-dodatnie mają mniej złożoną ścianę komórkową niż bakterie Gram-ujemne oznacza to, że skład błony bakteryjnej jest ważny dla aktywności związków.

Dr Elizabeth Amrobse oznajmiła, że dzięki uzyskanym wynikom mogą kontynuować badania nad opracowaniem środka, który będzie skuteczny w walce z infekcjami lekoopornymi. 

Kwasy abiotyczne i ich pochodne są potencjalnie niewykorzystanym źródłem nowych leków, szczególnie w leczeniu zakażeń wywołanych przez bakterie Gram-dodatnie, które stają się coraz bardziej oporne na znane antybiotyki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email