Zdrowie: Od środy do uzdrowisk w Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju wrócili kuracjusze.

Zdrowie: Od środy do uzdrowisk w Rymanowa-Zdroju i Iwonicza-Zdroju wrócili kuracjusze.

Nasze uzdrowiska przestaną świecić pustkami. Po blisko trzech miesiącach przerwy, spowodowanej epidemią koronawirusa, sanatoria znów mogą przyjmować kuracjuszy.

Od dwóch tygodni pacjenci otrzymują z Narodowego Funduszu Zdrowia informacje o możliwości wyjazdu i związanych z tym procedur. Jak informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ, zdecydowana większość osób nie ma przeciwwskazań, by wyjechać w proponowanym terminie. – Zatem mamy nadzieję że wszyscy pacjenci po wynikaniu badania będą mogli rozpocząć leczenie i rehabilitację – dodaje.

W Iwoniczu-Zdroju gotowe na przyjęcie kuracjuszu są obiekty Uzdrowiska Iwonicz oraz Centrum Promocji Zdrowia „Sanvit”, Górnicze Sanatorium Związkowe „Górnik”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Piast” i Świerkowy Zdrój Medical Spa.

W Rymanowie Zdroju poza Eskulapem i innymi sanatoriami uzdrowiskowej spółki – także Świerkowy Zdrój Medical Spa.

Od 17 czerwca kuracjusze przyjmować będą także sanatoria w dwóch pozostałych miejscowościach uzdrowiskowych – Horyńcu-Zdroju i Polańczyku.

Przed wyjazdem do sanatorium osoby, które mają skierowania, muszą wykonać test pod kątem koronawirusa. Każdy pacjent może się zgłosić na bezpłatne badanie po otrzymaniu pisemnej informacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Informacje pisemne są systematycznie wysłane do pacjentów od dwóch tygodni – mówi Rafał Śliż. – Zdecydowana większość z nich nie ma przeciwwskazań, by wyjechać w proponowanym terminie, zatem mamy nadzieję że wszyscy pacjenci po otrzymaniu wyniku badania będą mogli rozpocząć leczenie i rehabilitację.

W podkarpackich uzdrowiskach, które przyjmują pacjentów zarówno z Podkarpacia, jak i z innych regionów kraju, turnusy zaczną się od środy. W Polsce część uzdrowisk już od dziś zaczęła działalność. Z leczenia w nich korzystają także mieszkańcy naszego regionu.

Pacjenci z Podkarpacia już wyjechali na turnusy poza województwo. – Niemal 50 osób od poniedziałku zostało zameldowanych w sanatoriach na terenie naszego kraju – informuje Rafał Śliż. I dodaje, że każdy z nich przeszedł 6 dni wcześniej darmowe badanie w punkcie pobrań, wykluczające zarażenie koronawirusem.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email
Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.