Zdrowie: Prozdrowotne właściwości mirabelki

Zdrowie: Prozdrowotne właściwości mirabelki

Mirabelki rosną na drzewie, które jest dosyć niskie, ale owocuje nawet przez ponad 30 lat. Żółte niewielkie śliwki to słodkie, aromatyczne i zdrowe owoce. Właśnie nadszedł sezon na śliwki mirabelki.

Mirabelki to jedne z najbardziej niedocenianych owoców. Mirabelki możemy głównie spotkać jako drzewa dziko rosnące, a szkoda, bo mają niezwykłe właściwości smakowe i lecznicze, z których warto skorzystać.

Kwitną w kwietniu lub w maju, pokrywają się przy tym pachnącymi kwiatami w kolorze białym, natomiast owocują zależnie od odmiany na przełomie lipca i sierpnia lubpod koniec sierpnia. Mają charakterystyczne niezbyt duże, owalne owoce w złotożółtym kolorze, o średnicy ok. 1,5 cm.

Przy zbiorze mirabelek pamiętać należy, by  miąższ łatwo oddzielał się od pestki wtedy mamy pewność, że owoce są w pełni dojrzałe. Pestki mirabelek są trujące, gdyż zawierają niebezpieczną dla zdrowia amigdalinę.

Zawierają dużo witamin, przede wszystkim: C, E, prowitaminę A oraz B6, kwercetynę i kempferol. Dlatego mają właściwości przeciwutleniające, neutralizują wolne rodniki. Mirabelki mogą sprawiać, że prawdopodobieństwo powstawania nowotworów maleje, spowalniają procesy starzenia, łagodzą stany zapalne, poprawiają krążenie krwi, wspomagają odchudzanie, obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, zmniejszają reakcje alergiczne na pyłki drzew, przeciwdziałają anemii i osteoporozie.

Występują w nich cukry proste glukoza i fruktoza, minerały; wapń, potas, żelazo, fosfor oraz magnez; kwasy organiczne; jabłkowy, cytrynowy i chlorogenowy.

Mirabelki zawierają dużo pektyn, które przyspieszają perystaltykę jelit, pomagają w zapobieganiu zaparciom. Dzięki zawartości tanin, które nadają im kwaśny smak, działają ściągająco na błonę śluzową, czyli zapobiegają podrażnieniom, które mogłyby się pojawić przy przyspieszeniu perystaltyki.

Niektóre badania wskazują, że kwas chlorogenowy w mirabelkach może wpływać na neurony, chroni bowiem układ nerwowy i nie dopuszcza do wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera lub depresji.

Mirabelki nadają się świetnie na wszelkiego rodzaju przetwory, zwłaszcza że szybko się psują. Można z nich zrobić kompoty, powidła, dżemy, nalewki, soki, syropy, likiery, nalewki i wino. Sprawdzają się też jako dodatek do ciast i mięsa.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email