Zdrowie: Rokitnik zwyczajny - krzew niezwyczajny

Zdrowie: Rokitnik zwyczajny - krzew niezwyczajny

Rokitnik zwyczajny (znany też pod nazwą rokitnik pospolity) jest krzewem niezwyczajnym. Zawiera dużo pożytecznych, prozdrowotnych składników. Określany bywa przez Rosjan jako “złoto Syberii”.

Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim owoce, ale również pestki, korę czy liście. Z owoców robi się dżemy, konfitury i soki. Jest to roślina mało znana chociaż w Polsce dość często występująca.

Jak wygląda rokitnik?

Jest krzewem mocno rozgałęziający się, może dorastać nawet do pięciu metrów. Najłatwiej rozpoznać go można po owocach. Są one malutkie, podłużne lub kuliste, koloru pomarańczowego, porastają łodygi w dużych ilościach. Dzięki temu, iż zawierają dużo kwasów mają bardzo kwaśny smak . Dopiero po przymrozkach owoce nabierają nieco słodkiego smaku.

Łodygi rokitnika pokryte są kolcami, liście przypominają liście wierzby: są srebrnozielone i wąskie.

W stanie dzikim rokitnik rośnie w Europie i w Azji. Uprawiany bywa też w ogrodach jako roślina ozdobna, ze względu na kiście owoców, które są dekoracyjne (pozostają na zimę), tworząc barwny akcent zimą w  ogrodzie. Bardzo dobrze sprawdza się do zadarniania skarp (dlatego można go zobaczyć przy drogach i jezdniach), doskonale sprawdza się jako roślina na żywopłot.

Rokitnik w Polsce objęty jest częściową ochroną. Nie możemy zatem zbierać owoców dziko rosnących, nad Bałtykiem i w Pieninach. Jeśli chcemy zrobić sok  lub inne przetwory z rokitnika musimy zaopatrzyć się w owoce z krzewów uprawnych.

Rokitnik – właściwości  zdrowotne

O zdrowotnych właściwościach tej rośliny wiedziano już w starożytności. Jakie substancje bioaktywne znajdują się zatem w rokitniku?

  1. witaminy (C A, E, F, K, P, B12),
  2. mikroelementów (m.in. żelazo, wapń, potas, glin, krzem) ,
  3. aminokwasów,
  4. kwasy tłuszczowe,
  5. antyoksydanty,
  6. lipidy.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza zawartość witaminy C w rokitniku. Jej zawartość jest trzy razy większa niż w czarnej porzeczce. Więcej witaminy C niż rokitnik zawiera tylko dzika róża. 100 g rokitnika dostarcza dziennej dawki witaminy C z dużą nawiązką.

Warto zatem robić przetwory z rokitnika a ze względu na jego smak warto dodać innych owoców, np. dzikiej róży czy jabłek. Podkreślić warto, że witamina C z rokitnika nie ulega rozkładowi podczas prażenia czy gotowania.

Rokitnik pospolity na choroby

Rokitnik w medycynie ludowej był często stosowany w formie naparu z liści i kory, oleju z pestek czy też jako surowe owoce i przetwory z owoców (np. nalewka). Warto i dzisiaj wrócić i wspomagać się nim w leczeniu. Rokitnik jest pomocny w dolegliwościach takich jak:

  1. przeziębienie i ból gardła,
  2. suchy kaszel
  3. reumatyzm i bóle spowodowane stanami zapalnymi,
  4. oparzenia i odmrożenia skóry, rany, skaleczenia i blizny,
  5. choroby układu pokarmowego, poprawa apetytu,
  6. zapalenie wątroby,
  7. podwyższony poziom cholesterolu,
  8. choroby układu pokarmowego,
  9. hemoroidy,
  10. nadciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania do stosowania:

Ponieważ owoce rokitnika zawierają dużo  kwasów są zalecane do spożywania przez osoby chorujące na wrzody żołądka i dwunastnicy, a także na kamicę nerkową.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email