Zdrowie: Wariant Lambda - nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźny?

Zdrowie: Wariant Lambda -  nowa mutacja koronawirusa. Jest bardziej zakaźny?

Wariant Lambda koronawirusa został zaklasyfikowany przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO) jako wariant wzbudzający zainteresowanie (VOI). Wykryty został już w 29 krajach. Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa? Zapytaliśmy dr hab. Tomasza Dzieciątkowskiego z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.

Wariant Lambda (wcześniej znany jako wariant C.37) został zaliczony przez Światową Organizację Zdrowia do 11 oficjalnych wariantów SARS – Co-2 Jest nową pozycją na liście mutacji VOIs i VOCs tzw. mutacją wzbudzającą zainteresowanie i o zwiększonej zaraźliwości.

Ta nowa mutacja koronawirusa po raz pierwszy została wykryta w Peru w sierpniu 2020 roku. Za większość zachorowań (ponad 80 proc.) w tym regionie odpowiada właśnie wariant Lambda.

Nawet peruwiański mikorbiolog Pablo Tsukayama z Uniwersytetu Heredia w Limie stwierdził, że wariant Lambda „stał się w Peru dominującym wariantem” i jak na razie nie wywołuje „żadnych innych nietypowych objawów zarażenia w porównaniu z innymi wariantami”.

Wariant Lambda dotarł do 29 krajów, w tym do siedmiu krajów Ameryki Łacińskiej: Argentyny, Brazylii, Chile, Ekwadoru, Kolumbii, Peru i Meksyku.  – Ostatnio stwierdzono obecność wariantu Lambda w Australii. 

Z tego też powodu zakwalifikowano go do wariantów zainteresowania (VOI) – powiedział dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.

Nowy wariant koronawiursa szybko się rozprzestrzenia w Ameryce Południowej. Może zdominować inne mutacje, między innymi wariant P1 z Brazylii uznany przez WHO za niebezpieczny.

Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski wyjaśnił w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie, że wariant Lambda „nie charakteryzuje się ani cięższym przebiegiem choroby (dotyczy to wszystkich wariantów SARS-CoV-2), ani też zwiększoną zakaźnością”.

Do tej pory nie stwierdzono zwiększonej liczby przypadków zakażenia wariantem Lambda w Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych.

Rozważając scenariusz, że będziemy mieli do czynienia z nową odmianą koronawirusa w naszym kraju, to czy dostępne szczepionki zadziałają na wariant Lambda? Zdaniem wirusologa „najprawdopodobniej tak”. Podkreślił, że na razie „nie stwierdzono wariantu genetycznego SARS-CoV-2, wobec którego dostępne szczepionki przeciw COVID-19 byłyby nieskuteczne”.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email