Jarosław: Zagraniczne mobilności uczniów i kadry ZSSChiO z Erasmus+ zagwarantowane

Jarosław: Zagraniczne mobilności uczniów i kadry ZSSChiO z Erasmus+ zagwarantowane

3 lutego 2022r. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowa Agencja Programu Erasmus+ poinformowała o przyznaniu Zespołowi Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu akredytacji w programie Erasmus+ w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego w ramach konkursu w roku 2021. Akredytacja Erasmusa przyznawana na okres od 2022 r. do 2027 r. gwarantuje w tym czasie realizację działań mobilnościowych uczniów i nauczycieli ZSSChiO.

Każdego roku mobilności w Niemczech, Włoszech i Grecji będą mogli realizować nauczyciele i uczniowie z wszystkich branż, w których szkoła kształci. Łącznie na zagraniczne staże i praktyki  wyjedzie 168 uczniów z technikum i BSIS (najwięcej  z kierunków branży hotelarsko – gastronomicznej: 56 osób w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik usług kelnerskich, kucharz, kelner; z branży spożywczej: 40 w zawodach technik technologii żywności, cukiernik, przetwórca mięsa; z branży fryzjersko – kosmetycznej: 32 w zawodach technik usług fryzjerskich i fryzjer oraz z branży chemicznej: 40 w zawodzie technik analityk). Natomiast  14 nauczycieli będzie realizowało mobilności typu job shadowing polegające na obserwacji  pracy na równoważnym zagranicznym stanowisku.

Narodowa Agencja przyznając akredytację uwzględniła kilkunastoletnie doświadczenie ZSSChiO w zakresie realizacji projektów unijnych. Zrealizowane dotąd projekty nadały szkole europejski charakter kształcenia.

ZSSChiO jako pierwszy w powiecie jarosławskim rozpoczął realizację projektów unijnych, polecał je innym szkołom jako działania poprawiające jakość pracy oraz kształtujące pozytywny wizerunek. Szkoła stała się mentorem dla innych. Pierwsze projekty były realizowane z udziałem instytucji pośredniczących, obecnie współpracujemy bezpośrednio z pracodawcami przyjmującymi uczniów oraz kadrę, stale poszerzamy ich  grono.

Realizacja dotychczasowych projektów i udział kadry poprawiły jakość zarządzania szkołą, na wielu kierunkach wprowadzono innowacje dydaktyczne np.: Dieta śródziemnomorska, Dietetyka, Animator czasu wolnego, zmodyfikowano programy nauczania  np. w zawodzie technik technologii żywności, poprawiono jakość praktyk zawodowych zapewniając wysoki standard zagranicznych zakładów.

Najwięcej pozytywnych zmian można zaobserwować u samych uczniów, udział w zagranicznych mobilnościach był dla wielu pierwszym wyjazdem za granicę, poszerzył ich horyzonty, stworzył szanse porównania polskich i unijnych zakładów pracy, przyczynił się do wzrostu umiejętności językowych oraz zmotywował do rozwoju w kolejnych latach nauki. Pobyt w nowym środowisku rozwinął umiejętności społeczne i personalne, uczniowie nawiązali nowe kontakty, wymieniali się doświadczeniami z innymi Europejczykami, przezwyciężali bariery oraz uprzedzenia kulturowe. Rozwinęli poczucie własnej wartości, stali się otwarci, tolerancyjni wobec innych kultur i zwyczajów, bardziej samodzielni, zwiększyli samoocenę. Zdobyta przez uczniów i nauczycieli wiedza oraz umiejętności przełożyły się na wyższą zdawalność egzaminów zewnętrznych.

Przyznanie akredytacji pozwoli kontynuować europejski wymiar kształcenia w ZSSChiO. Realizacja zagranicznych mobilności wpłynie na wzrost jakości szkolenia praktycznego w szkole, pozwolą pozyskać do współpracy nowych, zagranicznych pracodawców. Doświadczenia uczestników zostaną wykorzystane do rozwoju procesów dydaktycznych i wychowawczych w ZSSChiO.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): ZSSChiO w Jarosławiu, koordynatorzy ZSSChiO.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email