Łańcut: Następne zabytkowe dzieła wróciły do Muzeum - Zamku w Łańcucie

Łańcut: Następne zabytkowe dzieła wróciły do Muzeum - Zamku w Łańcucie

Po upływie 77 lat do Zamkowej Biblioteki powróciły starodruki, wykradzione podczas II wojny światowej. Zabytki przekazała amerykańska Fundacja Rodziny Blochów. 

Przekazane starodruki to literatura w języku francuskim, niemieckim, angielskim oraz po łacinie. Najstarsze szacuje się, że pochodzi z XVII w., natomiast pozostałe z XVIII- i XIX-wieczne. Jest to 5 tytułów: „Katechismus der Hoeflichkeit und feinen Lebensart” Chrystiana Fryderyka Michaelisa (Lipsk, 1820), „Essai sur les Elegies de Tibulle” Tibullusa (Paryż, 1779), w dwóch tomach „Lecons Elementaires d’Histoire et Chronologie” Louisa Mayeul Chaudona (Caen, 1783), z dawnego księgozbioru komendanta twierdzy Kamieńca Podolskiego Jana de Wittego „L.A. Florus cum integris Cl. Salmasii et variorum notis” (Nijmaggen, 1662), a także dwutomowe „The Poems of Ossian” Jamesa Macphersona (Londyn, 1773).

Fundacja podarowała również list hr. Mieczysława Potockiego, czyli syna Szczęsnego i Zofii Potockich, do pułkownika Ludwika Komierowskiego, badzo znanej postaci polonijnego mondu paryskiego, ale i rówież adiutanta marszałka Marmonta księcia Raguzy. Odegrał on rolę w rewolucji lipcowej 1830 r. i obaleniu króla Karola X.

– Starodruki zostały kupione w szwajcarskich antykwariatach w Zugu i Fribourgu. Znajdują się na nich znaki wskazujące, że pochodzą z łańcuckiej kolekcji. Na jednej z książek zachowało się oznaczenie inwentarzowe z informacją na której półce się znajdowała – mówi dr Daniel Reniszewski, kierownik Biblioteki i Archiwum Muzeum-Zamku w Łańcucie.

Podczas II wojny światowej spora część zbiorów łańcuckiej biblioteki została wywieziona do Wiednia, później do Szwajcarii. Alfred Potocki chciał w ten sposób ochronić przed grabieżą Armii Czerwonej. 

Amerykańska Fundacja Rodziny Blochów szuka polskich dzieł sztuki i innych zrabowanych i rozproszonych zabytków w czasie II wojny światowej. Do tego czasu Blochowie przekazali do Muzeum w Łańcucie m.in. ośmiotomowe dzieło Louis’a-Pierrea Anquetila pt. „Oeuvres historiques” (1791-1793).

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email