Lubaczów: Nowy wymiar współczesnej biblioteki w Horyńcu-Zdroju

Lubaczów: Nowy wymiar współczesnej biblioteki w Horyńcu-Zdroju

Gminna Biblioteka Publiczna w Horyńcu-Zdroju to jedna z placówek, która wykracza poza standardowe działania związane z wypożyczaniem książek. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Narodowego Centrum Kultury z programu BLISKO w kwocie 103 tysięcy złotych, biblioteka realizowała dwuletnie zadanie „Aktywna Przestrzeń Biblioteki”.

W myśl hasła przewodniego programu BLISKO – biblioteka stała się dla mieszkańców Horyńca-Zdroju trzecim miejscem po domu i pracy, a to za sprawą wielu inicjatyw, które odbyły się w trakcie realizowanego projektu m.in. warsztaty kreatywnego pisania z Grzegorzem Kasdepke i Michałem Zabłockim, warsztaty teatralne z Dominiką Ostałowską, spotkanie autorskie z Wojciechem Bonowiczem i Jackiem Łapińskim, warsztaty tworzenia komiksu z Wojciechem Birkiem, warsztaty tworzenia ilustracji książkowej z Piotrem Fąfrowiczem, warsztaty tworzenia gry terenowej, czy warsztaty Lego robotyka. Dodatkowym atutem były specjalistyczne szkolenia podnoszące kompetencje pracowników biblioteki, jak i partnerów projektu.

Istotnym elementem był konkurs na inicjatywy oddolne, gdzie mieszkańcy mogli realizować swoje pomysły. Wśród zwycięskich projektów znalazły się: cykl rajdów rowerowych „Szlakiem lokalnych legend i podań”, inicjatywa „Poezją malowane” obejmująca wyjazd do kina na film Chłopi, warsztaty plastyczne i koncert Michała Zabłockiego, „Kolorowy świat planszówek” – warsztaty malowania figurek i rozgrywki w gry planszowe, oraz inicjatywa „Zwierzaczkowe opowieści” obejmująca cykl spotkań integracyjnych, wyjazd do zoo dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Współczesne biblioteki nie kojarzą się już z ciszą i kurzem osiadającym na półkach z książkami. Obecnie promocja czytelnictwa nabiera nowego kształtu i z powodzeniem przyciąga czytelników do biblioteki.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email