Stalowa Wola: Przed nami jubileuszowe „Drzewko za makulaturę”

Stalowa Wola: Przed nami jubileuszowe „Drzewko za makulaturę”

Śliwa, jabłoń, katalpa, malina, hortensja, dąb, sosna, buk, świerk oraz wiele innych gatunków sadzonek będzie można otrzymać za makulaturę już 27 kwietnia. Przed nami kolejna edycja organizowanej przez Powiat Stalowowolski akcji „Drzewko za makulaturę” .

– Tegoroczne „Drzewko za makulaturę” jest wyjątkowe, bo jubileuszowe. Organizujemy je już po raz 10. I jesteśmy dumni z jego efektów – podczas 9 dotychczasowych edycji akcji rozdaliśmy ponad 54 tysiące sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, za które jej uczestnicy przekazali nam do recyklingu ponad 194 tony makulatury! W ten sposób razem przyczyniamy się do ochrony naszego drzewostanu. Warto wiedzieć, że wyprodukowanie 1 tony papieru z surowca drzewnego wymaga ścięcia średnio 17 drzew. Dlatego tym bardziej zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do udziału w akcji! – zachęca wicestarosta Mariusz Sołtys. 

W tym roku akcja „Drzewko za makulaturę” odbędzie się w dniu 27 kwietnia (sobota). Organizatorem jest oczywiście Powiat Stalowowolski, ale tak, jak w poprzednich edycjach, partnerem przedsięwzięcia jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, który nie tylko przygotuje intersujące stoisko promocyjne, ale przede wszystkim zapewni sprawny odbiór makulatury. Będzie ona przyjmowana od godziny 9.00 w dwóch  punktach na terenie miasta  tj.: w Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych  przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25.

Osoby, które planują dowieźć makulaturę samochodami, są proszone o dostarczenie jej na teren Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25, ponieważ jest tam duży plac manewrowy. Pieszych i rowerzystów, którzy mają mniejsze ilości makulatury, zapraszamy do Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A. Tradycyjnie  przygotowanych zostanie  kilka punktów wagowych, co znacznie oszczędzi czas oczekiwania w kolejce.

Po oddaniu i zważeniu makulatury wydawane będą specjalne kupony, które tego samego dnia będzie można wymienić na sadzonki wystawione na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli przy ul. Podleśnej 15.

Jedna osoba będzie mogła otrzymać 5 sadzonek, a do wyboru będą następujące gatunki drzew i krzewów zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli: śliwa President, jabłoń Red Prince, katalpa, malina oraz hortensja bukietowa.

Wzorem lat poprzednich, w przedsięwzięcie włączyły się jako partner również Lasy Państwowe. Nadleśnictwo Gościeradów oraz Nadleśnictwo Rozwadów przekażą do rozdania mieszkańcom około 4,5 tys. sztuk sadzonek drzew ozdobnych i lasotwórczych, takich jak: świerk biały, dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, sosna, buk, świerk, brzoza, czereśnia ptasia. Dodatkowo Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz Rozwadów przygotują stoisko informacyjno – edukacyjne, na którym udzielać będą fachowych porad dotyczących prowadzenia gospodarki leśnej, prawidłowych zasad nasadzeń sadzonek drzew i krzewów pozyskanych podczas dzisiejszej akcji. Leśnicy na zorganizowanym przez siebie stoisku informacyjnym będą prowadzić bezpośrednio rozmowy z uczestnikami akcji, rozdawać materiały edukacyjne i przekonywać do ochrony zasobów leśnych poprzez zrównoważoną gospodarkę odpadami oraz ich recykling.

Akcja rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwała tradycyjnie aż do wyczerpania sadzonek. Projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców Powiatu Stalowowolskiego. – Głównym celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy ekologicznej i zwiększanie wrażliwości na piękno środowiska naturalnego w dobie postępującej degradacji przyrody. Chcemy w ten sposób przypomnieć naszym mieszkańcom o obowiązku poszanowania środowiska naturalnego oraz naszej wspólnej odpowiedzialności za stan otaczającej nas przyrody. Wielu z nas zapomina, że drzewa w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, a oddają życiodajny tlen. Pamiętajmy: jedna dorosła sosna “produkuje” tlen niezbędny do życia trzech osób – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys.

Podziel się tym artykułem:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Print this page
Print
Email this to someone
email